Týždeň slovenských knižníc v Senici - Naj… slovenský rozprávkár

Týždeň slovenských knižníc v Senici - Naj… slovenský rozprávkár

V piatok 9. marca 2018 predpoludním na prázdninové tvorivé čítanie do oddelenia pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici zavítali deti z prímestského tábora v Centre voľného času Stonožka v Senici spolu s pracovníčkami centra Gerdou Fodorovou a Katarínou Janovíčkovou.
Knihovníčky Gabika Rehušová mladšia a Jana Báňayová zábavno-súťažný program pre deti koncipovali v znamení tvorby nášho najznámejšieho zberateľa ľudových rozprávok Pavla Dobšinského.

Po prečítaní rozprávky O chudobnom mlynárovi deti riešili viacero úloh v troch vytvorených tímoch. Tímu Čertov bola kapitánka Anička Miča a súťažili v ňom tiež Lukáš Michálek, David Jelínek a Vaneska Tobiášová. Kapitánkou tímu s názvom Bystrík bola Diana Jelínková a spolu s ňou zápolili António Sivák a Valentín Vach. Tím Krtkov s kapitánkou Nikolkou Mokošákovou tvorili i Kristián Svatý a Martin Trubiroha.
K súťaži patrila aj orientácia v knižnom fonde, rozhovor o odkazoch a posolstvách z prečítanej rozprávky, súťaž vo vyhľadávaní rozprávok z Dobšinského kníh, opravy zámerne skomolených názvov rozprávok, čo najrýchlejšie poskladanie puzzle s rozprávkovým motívom. Svoju tvorivosť mohli deti prejaviť i pri vyfarbovaní omaľovánok s rozprávkovými postavami či pri kreslení vlastného obrázka podľa rozprávky.
Deti sa do súťaženia pustili s vervou. Úspešne sa vložili aj do tímovej spolupráce. Nakoniec aj súhra, bystrosť i um rozhodli o tom, kto za splnené úlohy získal najviac bodov. Tety knihovníčky drobnými odmenami síce ocenili všetkých, ale bodový zisk predsa len určil poradie. S 24 bodmi zvíťazili Čerti, na druhom sa s 19 bodmi umiestnil tím Bystrík a tretiu bronzovú priečku obsadili Krtkovia so 16 bodmi. Všetkým oceneným srdečne blahoželáme.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180309_rozpravkar{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.