Týždeň slovenských knižníc v Senici - Naj… slovenský rozprávkár

V piatok 9. marca 2018 predpoludním na prázdninové tvorivé čítanie do oddelenia pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici zavítali deti z prímestského tábora v Centre voľného času Stonožka v Senici spolu s pracovníčkami centra Gerdou Fodorovou a Katarínou Janovíčkovou.
Knihovníčky Gabika Rehušová mladšia a Jana Báňayová zábavno-súťažný program pre deti koncipovali v znamení tvorby nášho najznámejšieho zberateľa ľudových rozprávok Pavla Dobšinského.

Po prečítaní rozprávky O chudobnom mlynárovi deti riešili viacero úloh v troch vytvorených tímoch. Tímu Čertov bola kapitánka Anička Miča a súťažili v ňom tiež Lukáš Michálek, David Jelínek a Vaneska Tobiášová. Kapitánkou tímu s názvom Bystrík bola Diana Jelínková a spolu s ňou zápolili António Sivák a Valentín Vach. Tím Krtkov s kapitánkou Nikolkou Mokošákovou tvorili i Kristián Svatý a Martin Trubiroha.
K súťaži patrila aj orientácia v knižnom fonde, rozhovor o odkazoch a posolstvách z prečítanej rozprávky, súťaž vo vyhľadávaní rozprávok z Dobšinského kníh, opravy zámerne skomolených názvov rozprávok, čo najrýchlejšie poskladanie puzzle s rozprávkovým motívom. Svoju tvorivosť mohli deti prejaviť i pri vyfarbovaní omaľovánok s rozprávkovými postavami či pri kreslení vlastného obrázka podľa rozprávky.
Deti sa do súťaženia pustili s vervou. Úspešne sa vložili aj do tímovej spolupráce. Nakoniec aj súhra, bystrosť i um rozhodli o tom, kto za splnené úlohy získal najviac bodov. Tety knihovníčky drobnými odmenami síce ocenili všetkých, ale bodový zisk predsa len určil poradie. S 24 bodmi zvíťazili Čerti, na druhom sa s 19 bodmi umiestnil tím Bystrík a tretiu bronzovú priečku obsadili Krtkovia so 16 bodmi. Všetkým oceneným srdečne blahoželáme.

{gallery}20180309_rozpravkar{/gallery}