Týždeň slovenských knižníc v Senici - Zábavno-súťažné predpoludnie

Týždeň slovenských knižníc v Senici - Zábavno-súťažné predpoludnie

Vo štvrtok 8. marca 2018 predpoludním sa v oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici mladí čitatelia tetami knihovníčkami Janou Báňayovou, Gabikou Rehušovou a ich ďalšími kolegyňami nechali inšpirovať k súťažno-zábavným hrám, pohybovým aktivitám a výtvarnej tvorivosti. Za všetkým však boli aj knihy, rozprávky a tajomstvá v nich ukryté.

Deti si pri predstavovaní sa navzájom cibrili i pamäť a oživovali pozornosť. V tímoch si potom otestovali svoju vynaliezavosť už pri voľbe tímového názvu. Tím s názvom Zmrzlinové more obsadil s 18 bodmi 1. miesto, Vlci so 16 bodmi 2. miesto a Zvieratá s 15 bodmi 3. miesto.
Aj priamo v súťažnej hre museli aktívne spolupracovať a spoliehať sa jeden na druhého, ak chceli správne rozlúštiť názvy rozprávok, poskladať rozprávkové puzzle, nájsť v názvoch skryté chyby. Ale, ak chceli z kociek postaviť čo možno najväčšiu vežu, ktorá aspoň 5 sekúnd vydrží stáť, tiež museli byť šikovní a tímovo spolupracovať.
Najviac tvorivosti potom deti prejavili v práci s lepom, nožničkami, farebnými papiermi a svojou fantáziou, keď sa rozhodli, že k prichádzajúcej jari pomôžu knižnicu vyzdobiť motýlikmi či lienkami. Aj pri tejto spoločnej výtvarnej činnosti našli deti v tetách knihovníčkach trpezlivé a skúsené partnerky a v tíme sa osvedčili novonadobudnutí kamaráti, keď bolo treba tu a tam čosi dokončiť. Tu ozdôbku na krídla motýľa, tam lienkovskú hlavičku a podobne. Súťažno-zábavné predpoludnie prinieslo do knižnice s jarou prichádzajúce inšpirácie a pre deti nové čitateľské podnety.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20180308_rozpravkar{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.