V Evanjelickom kostole v Senici inštalovali výstavu Biblií a iných kníh

V Pamätnej izbe Martina Braxatorisa, ktorá je súčasťou Evanjelického kostola v Senici, inštalovali výstavu kresťanských kníh, predovšetkým Biblií.

Väčšina exponátov pochádza z archívov cirkevných zborov v Senici a Hlbokom, ale knihami zo svojich domácností prispeli aj mnohí veriaci. Napríklad dcéra nebohého farára Miloša Chorváta priniesla viacero kníh zo svojej knižnice aj s popismi ku každej z nich, 90-ročná babička poslala Bibliu, ktorú dostala od Združenia evanjelickej mládeže pri svojom sobáši, a pod.

Každá z vystavených kníh má svoju históriu, svoj vlastný príbeh. Návštevníci si môžu pozrieť jubilejné vydanie publikácie pri príležitosti 1000. výročia pokresťančenia Slovanov z roku 1863, spevník vytlačený v roku 1896 v Senici v tlačiarni Jána Beža, modlitebnú knižku zakúpenú v roku 1881 od Jozefa Miloslava Hurbana, vreckové vydania biblických textov pre duchovné potreby vojakov, knihy s rodinnými záznamami a poznámkami o dôležitých udalostiach, akými boli napríklad zemetrasenia v obci.

Vystavené knihy boli vydané nielen v Česku a na Slovensku, ale aj v Nemecku, Juhoslávii, Poľsku. Aj texty publikácií boli napísané v rôznych jazykoch - slovenskom, českom, staročeskom, hebrejskom, nemeckom, francúzskom či gréckom jazyku. Niektoré exponáty boli písané dvojjazyčne, viaceré švabachom. Najvzácnejším, veľmi krehkým exponátom je Postila z roku 1602.

Návštevníci nájdu na výstave i niektoré novšie vydania zväčša obrázkových Biblií, niektoré z nich určené deťom, dokonca aj leporelo pre najmenších. Medzi exponátmi výstavy sú tiež miniatúry Biblie s rozmermi 20 x 25 mm vydané v Anglicku, ktoré je možné čítať len so silnou lupou.

Výstava potrvá do 30. apríla 2016, otvorená je v nedeľu v čase po ukončení Služieb Božích (po 10.40 hod.), inak sa treba ohlásiť na Evanjelickom farskom úrade, č.t. 034 651 2683.

prevzaté zo sme.sk
Foto: Milan Soukup