V zrekonštruovanom Oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici uviedli do života novú knihu Zdenky Lacikovej „Zlatá loď“

V zrekonštruovanom Oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici uviedli do života novú knihu Zdenky Lacikovej „Zlatá loď“

V Záhorskej knižnici (ZK) v Senici 22.11.2017 predpoludním slávnostne otvorili po rekonštrukcii a modernizácii detské oddelenie knižnice. Stalo sa tak za účasti primátora Senice Branislava Grimma, jeho zástupkyne Eleny Valáškovej, starostky Kátova Terézie Kučerovej a ďalších hostí. Slávnostné otvorenie bolo spojené s uvedením do života novej knihy Zdenky Lacikovej Zlatá loď.

Riaditeľka Katarína Soukupová uviedla: „Oddelenie pre deti a mládež ZK v Senici prešlo od júla do októbra 2017 rozsiahlou rekonštrukciou. K modernizácii priestorov sme pristúpili po takmer 25 rokoch. Pôvodný vzhľad koncipovaný po prestavbe knižnice v rokoch 1990 – 1994 už nám neumožňoval organizovať väčšie čitateľské podujatia. Účelne sme pretvorili oddelenie na moderný a kreatívny priestor poskytujúci najvyšší čitateľský komfort pri vyhľadávaní literatúry, štúdiu a čítaní. Rovnako bolo pre nás dôležité získať zaujímavé možnosti na organizovanie podujatí rôznych typov a žánrov pre všetky vekové kategórie detských používateľov. Projekt nazvaný Knižnica je dobré miesto pre všetky deti bol predložený Fondu na podporu umenia v Bratislave.Modernizácii priestorov detského oddelenia predchádzali stavebné, maliarske a elektroinštalačné práce. Zbúraním priečok a výmenou podlahových krytín sme zväčšili priestor oddelenia, pokračovali sme nákupom variabilných mobiliárnych a knihovníckych prvkov, renováciou bábkarských figurín a sedacieho nábytku, inštaláciu nových presklených dverí a magnetickej tabule. Všetko s jedným a hlavým zámerom – skrášlením prostredia prispieť ku zvyšovaniu čitateľskej a komunikačnej gramotnosti detí a mládeže. Celkovo Záhorská knižnica vyfinancovala túto obnovu detského oddelenia v objeme 15 000,- eur. Fond na podporu umenia podporil modernizáciu oddelenia sumou 2 500,- eur.“
O slávnostné prestrihnutie pásky sa postarali primátor Senice Branislav Grimm s riaditeľkou ZK v Senici Katarínou Soukupovou. Prítomní boli tiež zástupkyňa primátora Senice Elena Valášková, starostka obce Kátov Terézia Kučerová, básnik Pavol Stanislav Pius a ďalší hostia z Prašíc, kde spisovateľka Zdenka Laciková vyrastala i z Kopčian, kde žije.
Prvým podujatím v nových priestoroch bolo uvedenie do života novej knihy spisovateľky Zdenky Lacikovej Zlatá loď, ktorá je autorkinou 16. knihou od jej debutu v roku 2000. Na besede o knižke s predškolákmi z Materskej školy na Komenského ulici v Senici boli prítomné nielen Zdenka Laciková a ilustrátorka Dana Sládečková, inak tiež knihovníčka z Mestskej knižnice v Hlohovci, ale aj ďalší spolutvorcovia a podporovatelia knižnej produkcie z Vydavateľstva FORZA Slovakia Kopčany, v ktorom kniha tohto roku vyšla, či z Klubu autorov a priateľov literatúry KAPL z Holíča a tiež hostia z pôsobiska ilustrátorky v Hlohovci, miestnej časti Šulekovo.
Zdenka Laciková, rodáčka z Topoľčian vyrastala v Prašiciach, žije v Kopčanoch a je učiteľkou v tamojšej materskej škole. Jej zbierka poézie S krídlami básne sa stala v čitateľskej ankete Knihou Záhoria 2009.
Hrou na akordeón podujatie spestril Rasťo Bederka, odchovanec učiteľky Hildy Hajlovej zo Základnej umeleckej školy v Senici. Básne z novej knižky zarecitovali Alexia a Amélia Báňayové, ale i ďalší predškoláci z Materskej školy na Komenského ulici v Senici, ktorí v sprievode učiteliek Jany Štefkovej a Viery Fančovičovej pridali zborovú recitáciu a so spisovateľkou a ilustrátorkou tiež zvládli pohybovo-literárne aktivity spojené s testovaním zmodernizovaného priestoru a s ohlasom na novú knižku.
Podujatie bolo po modernizácii dôstojným štartom nových aktivít v Oddelení pre deti a mládež Záhorskej knižnice v Senici, ktorá disponuje celkovým fondom viac ako 100-tisíc knižničných jednotiek a je najväčšou knižnicou v regióne.

Text: Milan Soukup
Foto: Milan Soukup

 

{gallery}20171123_detske{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.