Válek, Igor: Povesti o slovenskej vode

Voda je zázračným prazákladom života. Aj v slovenskej povesťovej klenotnici nájdete zázračnú vodu – živú i mŕtvu, pokojnú aj divú, priezračnú aj mútnu... Plnú osudov ľudí aj tajomných bytostí, dobrodružstiev aj poučenia. Autor úspešnej „vodnej trilógie“ (Povesti o slovenských riekach, Povesti o slovenských liečivých prameňoch a kúpeľoch, Povesti o slovenských jazerách, plesách, studniach a studničkách) vybral a doplnil do jednej knihy najkrajšie mýtické príbehy s tematikou vody. Navštívite v nich bájne rieky, plesá, jazerá i vodopády od východu po západ, od severu po juh Slovenska. Stretnete v nich tajuplných vodníkov, škriatkov, víly, žabiu kráľovnú i čerta. Dozviete sa, ako sa zrodil Dunajec, že rieka Nitra zachránila kaplnku, že Váh je hore orol a dolu rieka, prečo Hron tečie spod Kráľovej hole až do mora a prečo rieka Orava spieva. Lúčanský vodopád ponúkne liečivú úľavu, Brankovský záchranu kurucom, Ráztocký Jánošíkov poklad a Šútovský inšpiráciu maliarovi Benkovi... Toto a ďalšie zaujímavé príbehy ponúka zavŕšenie jedinečného knižného projektu.