Viliam Bystrický v Holíči uviedol do života novú knihu Polstoročie na Záhorí

Viliam Bystrický v Holíči uviedol do života novú knihu Polstoročie na Záhorí

Učiteľ, novinár, športový tréner, kníhkupec, rodený Nitran zakotvil v Holíči. V prvej polovici knihy približuje detstvo, mladosť, športový život, potom po chorobe s novým poslaním rozširuje poklady kníh z najväčšieho kníhkupectva na Záhorí. S láskou a plným nasadením. Každej práci sa tak venoval, lebo mal šťastie robiť vždy to čo ho bavilo...
Vo štvrtok 8. decembra 2016 podvečer v Kultúrno-osvetovom centre v Holíči na zámku (v objekte bývalej tabačiarne) uviedli do života novú knihu Mgr. Viliama Bystrického „Polstoročie na Záhorí.“ Ako? Posypaním zrnkami piesku – aby sa kniha tak ľahko, ako piesok vo vetre dostala k čitateľovi a aby kniha mala toľko čitateľov, koľko je tých zrniek. Aj takto symbolicky poslali knihu do života.

Autor si na slávnosť pozval viacerých „krstných rodičov“ - primátora Holíča a podpredsedu Trnavského samosprávneho kraja PhDr. Zdenka Čambala, za vydavateľstvo Marenčin PT, v ktorom kniha vyšla - Alberta Marenčina mladšieho, šéfredaktorku regionálnych novín Záhorák Mgr. Vieru Bobotovú, ktorá po ňom šéfredaktorské kreslo kedysi prevzala, i dlhoročného priateľa, novinára, skalického rodáka RSDr. Pavla Dinku, podpredsedu Spolku slovenských spisovateľov a šéfredaktora Literárneho týždenníka. Každý z krstných rodičov autorovi i knihe zaželal svojím spôsobom „šťastnú cestu k čitateľom“.
Pri uvedení knihy (obsahujúcej aj fotografiami) do života v Holíči nechýbali bývalí kolegovia novinári, Viliamom Bystrickým trénované pozemné hokejistky, autorove deti Jana a Juraj s rodinami, manželka Antónia, ktorej knihu venoval. Lebo „mala najväčší podiel na tom, čo sme spolu v živote dosiahli. Pre rodinu sa jeden musí obetovať. Kto si moje riadky (v knihe Polstoročie na Záhorí – poznámka M.S.) prečíta až do konca, pochopí, že ja som to – vzhľadom na zamestnanie, športovú a verejnú činnosť – nebol...“
V Kultúrno-spoločenskom centre v Holíči zaznelo viacero ukážok z novej knihy. Prečítali ich – vnučka autora Mia Zemková z Bratislavy, Eliška Čárska, Silvia Lukovičová a Ferdinand Riška. Ku knihe Viliamovi Bystrickému zablahoželala spolu s hosťami a mnohými autorovými priateľmi a priaznivcami i riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Mgr. Katarína Soukupová. Azda aj preto, že redakcia Záhorák v Senici, v ktorej bol V . Bystrický šéfredaktorom, sídlila kedysi v budove, kde je teraz Záhorská knižnica.
Z programu dýchala jednak predvianočná atmosféra, ale i spomienkové retro účasťou mnohých pamätníkov uplynulého polstoročia, na Záhorí. Hudbou slávnosť obohatili Roman Blaha a Kamil Veselský.
Aj z ukážok, ktoré v Holíči zazneli, je zjavné, že Viliam Bystrický za 50 rokov Záhorie spoznal ako málokto. Sústredil v pamäti i v novinárskych zápisníkoch či  poznámkach úspešného kníhkupca množstvo zaujímavého, s čím sa s čitateľmi novou knihou chce podeliť.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20161212_bystricky{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.