Víťaza ankety KNIHA ZÁHORIA 2016 vyhlásia 25. októbra 2017 v Skalici. Najviac hlasov získala Konvália od Denisy Fulmekovej

Víťaza ankety KNIHA ZÁHORIA 2016 vyhlásia 25. októbra 2017 v Skalici. Najviac hlasov získala Konvália od Denisy Fulmekovej

Spolu 53 titulov súťažilo o priazeň čitateľov v 9. ročníku ankety o „KNIHU ZÁHORIA 2016“ z knižnej produkcie minulého roka. Anketu spoločne vyhlásili Záhorská knižnica v Senici, Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici, Záhorské múzeum v Skalici (inštitúcie v zriaďovateľskej pôsobnosti Trnavského samosprávneho kraja) a Mestské centrum kultúry Malacky z Bratislavského samosprávneho kraja.

O výsledku rozhodli čitatelia hlasujúci od júla do 30. septembra 2017 prostredníctvom internetu alebo priazeň titulom vyjadrili odovzdaním hlasovacích lístkov u organizátorov. Knihy do ankety navrhli čitatelia, knihovníci, autori, vydavatelia, kníhkupci, distribútori, obce a mestá ako investori alebo iniciátori vydania kníh. Súťažné tituly museli mať pridelené medzinárodné číslo ISBN, vyjsť v roku 2016 a s regiónom Záhoria byť späté tematicky, autorom textovej či obrazovej časti, alebo inak. Výstava súťažných titulov bola k dispozícii v Záhorskej knižnici v Senici, fotografiami a charakteristikami kníh na webovej stránke www.zahorskakniznica.eu a prepojená aj na stránky spoluorganizátorov.
Výsledky zosumarizovali, odsúhlasili a zápisnicou víťaza potvrdili v Skalici 10. októbra 2017 zástupcovia vyhlasovateľov – riaditeľky Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová, Záhorského múzea v Skalici Viera Drahošová a za Záhorskú galériu Jána Mudrocha v Senici Alžbeta Pulmannová.
Výsledky čitateľskej ankety o titul „KNIHA ZÁHORIA 2016“ budú oficiálne zverejnené v stredu 25. októbra 2017 na podujatí od 16. hodiny v Záhorskom múzeu v Skalici za účasti autorov, vydavateľov i zástupcov samospráv obcí a miest Záhoria. Hlasovanie v 9. ročníku potvrdilo obľúbenosť ankety, v ktorej o víťazovi nerozhodovali odborné poroty, kritici alebo recenzenti, ale iba samotní čitatelia.
O víťazovi rozhodlo spolu 1956 hlasov. KNIHOU ZÁHORIA 2016 sa stala „Konvália“ spisovateľky Denisy Fulmekovej s podtitulom Zakázaná láska Rudolfa Dilonga o nenaplnenej láske františkánskeho mnícha a židovského dievčaťa v čase holokaustu. Získala 282 hlasov. Knihe na 2. mieste čitatelia odovzdali 264. Striebornú priečku tak získala kniha Seničana – evanjelického farára Petra Macu - Dejiny ev. a. v. Cirkevného zboru v Moravskom Lieskovom. Tretie miesto v ankete patrí knihe Odklínanie Vajanského k 100. výročiu úmrtia osobnosti od Skaličanky – literárnej vedkyne a vysokoškolskej profesorky Evy Fordinálovej. Čitatelia jej odovzdali 227 hlasov.
Riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová ocenila, že hoci vo vlaňajšej knižnej produkcii nešlo o rekordy ani v tituloch zaradených do ankety (rekordných 65 titulov z knižnej produkcie roku 2015 súťažilo vlani), ani v počte odovzdaných hlasov (2416 čitateľov hlasovalo vlani) anketa potvrdila svoju životaschopnosť a opodstatnenosť. Veď prehlbuje záujem o čítanie kníh, vzťah k regiónu, zvyšuje naše povedomie a hrdosť na úspechy a dielo osobností so Záhorím spojených. Tohto roku sa potvrdil aj rastúci trend vo vydávaní odborných a populárno-náučných kníh. A vari najskromnejšie (v doterajších deviatich ročníkoch ankety) bola zastúpená kategória kníh pre deti.
Za ocenených ešte pripojme slová autorky víťaznej Knihy Záhoria 2016, spisovateľky, rodáčky z Bratislavy, Denisy Fulmekovej. Aký je jej vzťah k Záhoriu? „Moja babička Valéria, o ktorej je kniha Konvália, pochádzala z Malaciek a na svet tu prišla i moja mama. Na Záhorie som sa v detstve vracala s babičkou, keď chodila navštevovať do Malaciek svoju kamarátku z mladosti Irenku Mládkovú a v čase môjho dospievania mali zasa rodičia chalupu v Lábe. Takže sme tu trávievali pomerne dosť času. Potom prešli desaťročia a ja som sa na Záhorie vrátila pri písaní Konválie. Tento návrat ma až dojal a bol tiež zdrojom novej inšpirácie. Pri ocenení Kniha Záhoria 2016, ktoré je pre mňa mimoriadnou poctou, ma teda mrzí,  že sa ho nedožila moja stará mama Valéria.“ Oceneným srdečne blahoželáme.

Tlačová správa ZK, foto: archív ZK

 

Víťaza ankety KNIHA ZÁHORIA 2016 vyhlásia 25. októbra 2017 v Skalici. Najviac hlasov získala Konvália od Denisy Fulmekovej

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako predĺžiť výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalóg a prihláste sa do Vášho konta nasledovne:

ID používateľa je číslo na čiarovom kóde Vášho preukazu;
heslo je v tvare RRMMDD + iniciály priezviska a mena.
Napríklad Jozef Mrkvička, narodený 7.4.1975, bude mať heslo v tvare 750407MJ.
Ak sa Vaše meno alebo priezvisko začína na "Ch", v hesle použite "C".


Ak výpožičku nie je možné predĺžiť, musíte prísť s knihou do knižnice.

Môžem si nechať rezervovať konktrétnu knihu?

Svoju rezerváciu oznámte do knižnice buď mailom na kniznica@zahorskakniznica.eu alebo telefonicky do príslušného oddelenia. V prípade, že je kniha dostupná, knihovníci Vám ju odložia. Ak sa jedná o dokument, ktorý má požičaný iný čitateľ, budeme Vás informovať, keď bude kniha pre Vás pripravená.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti kliknite na Katalógy/Periodiká, potom na odkaz Online katalóg. Do okna Vyhľadať napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na Hladať. Ak sú kritériá na vyhľadávanie príliš všeobecné (napr. autorov s daným priezviskom je viacero), v stĺpci v ľavej časti vyberte požadovaného autora. V zázname zobrazených kníh je uvedené, v ktorom oddelení sa kniha nachádza, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli aj mailový kontakt, knižnično-informačný systém Virtua Vás automaticky krátko pred uplynutím výpožičnej doby na túto skutočnosť upozorní. Mail znamená upozornenie, že onedlho prekročíte výpožičnú dobu.