Vyhodnotenie Knihy Záhoria 2018 ako príjemné stretnutie priateľov Záhoria i literatúry

Ak sa v priestoroch Záhorskej galérie Jána Mudrocha stretnú príjemní ľudia, kvalitná literatúra zo Záhoria a hudobné umenie, vznikne podujatie, ktoré poteší azda všetkých zúčastnených.

V piatok 25. októbra 2019 sa konalo slávnostné vyhodnotenie 11. ročníka súťaže Kniha Záhoria 2018. Prišli vzácni hostia – primátor hostiteľského mesta Senica Martin Džačovský, za TTSK jeho podpredseda Pavol Kalman a Ľubica Malá z oddelenia kultúry a športu TTSK, primátor Šaštína-Stráží Jaroslav Suchánek, riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho Trnava Pavol Tomašovič, riaditelia usporiadateľských inštitúcií Silvia Sameková, Roman Popelár a Viera Drahošová, autori nominovaných kníh i tých, ktoré sa do finálovej 12-ky nedostali. Veľmi milo prekvapil i záujem verejnosti, priestory Záhorskej galérie sa zaplnili do posledného miesta. Úlohy moderátorky sa na pozvanie Záhorskej knižnice zhostila Bibiana Ondrejková a urobila tak s komunikatívnosťou a ľahkosťou jej vlastnou. Bibka je Seničanka, podujatie jej poskytlo príležitosť na nostalgický návrat tam, kde vyrastala. Vyznala sa zo spomienok, ktoré ju spájajú so Senicou, Šaštínom-Strážami či Borským Sv. Jurom. Otvorenosť a úprimnosť moderátorky našla veľmi pozitívnu odozvu u všetkých prítomných, obecenstvo sa bavilo i pozorne počúvalo. Vyhlasovanie ocenených autorov dopĺňali ukážky z víťazných kníh, vybrala a predniesla ich Andrea Sadloňová, metodička Záhorskej knižnice. O hudobný program sa postarali žiaci Základnej umeleckej školy Alica Záhumenská, Matúš Sivoň a Katarína Sadloňová za sprievodu pedagogičky Mirky Gáfrikovej.

11. ročník súťaže Kniha Záhoria 2018 je za nami. Vďaka všetkým zúčastneným sa slávnostné vyhodnotenie bude spájať s pohodou, priateľstvom a žičlivou atmosférou, ktorá v Záhorskej galérii Jána Mudrocha vládla od prvej minúty. Svedčí o tom aj fotogaléria z podujatia.

Výsledky Knihy Záhoria 2018

O poradí rozhodlo celkovo 1 221 hlasov, z toho 958 čitatelia odovzdali prostredníctvom samostatného webu Kniha Záhoria 2018

1. miesto Štefan Ovečka a spoluatorky Silvia Suchá a Mária Macejková: Šaštín-Stráže, spolu 349 hlasov

2. miesto Jozef Baláž: Škola včera a dnes, spolu 287 hlasov