Vyhodnotenie súťaže Rozprávky Pavla Dobšinského vo výtvarnej tvorbe detí senického regiónu

Vo štvrtok 13. júna 2019 sme na slávnostnej vernisáži v Záhorskej knižnici privítali deti, ktorých práce ocenila porota v súťaži Rozprávky Pavla Dobšinského vo výtvarnej tvorbe detí senického regiónu. Celkovo v tomto ročníku zaslalo 11 školských zariadení spolu 203 výtvarných prác.

Hoci bol horúci deň, malí výtvarníci, ich rodičia a učitelia zaplnili oddelenie pre deti a mládež do posledného miesta. Pomysleného moderátorského mikrofónu sa zhostila p. Andrea Sadloňová, metodička Záhorskej knižnice. „Teší ma, že úroveň detských prác bola naozaj výborná,“ zhodnotila tento ročník p. Hana Oslejová, predsedníčka odbornej poroty a učiteľka výtvarného odboru Základnej umeleckej školy v Senici a pokračovala: „Oceňujem najmä výber rozprávok, výtvarné spracovanie, použité techniky a v neposlednom rade i bohatú fantáziu detí.“ Význam podobných aktivít spočíva podľa nej aj v tom, že rodičia či učitelia majú príležitosť objaviť možno doteraz nie celkom zjavný vzťah dieťaťa k výtvarnému umeniu. Malých výtvarníkov potom radi privítajú aj na výtvarnom odbore ZUŠ, kde dostanú priestor rozvíjať svoje vlohy. Po slovách p. Oslejovej už nastal dlho očakávaný okamih – moderátorka postupne predstavovala ocenených autorov z jednotlivých kategórií, ktorí sa prišli predstaviť všetkým zúčastneným a z rúk p. Hany Oslejovej a p. Silvie Samekovej, riaditeľky Záhorskej knižnice, prebrali diplomy a ceny. K príjemnej a slávnostnej atmosfére prispeli malí umelci zo ZUŠ: recitátorka Sofia Matvejová s prednesom rozprávky Daniela Heviera z triedy vyučujúceho Jána Jozéfka a Dorota Funteková z triedy vyučujúcej Evy Polákovej, ktorá zaspievala pieseň Cesta do rozprávky.

Sme radi, že o budúcnosť výtvarného umenia v Senici sa nemusíme báť. Uzatvorili sme jeden ročník Rozprávok Pavla Dobšinského a už teraz sa tešíme na ďalší. Poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa na príprave výtvarnej súťaže podieľali, predovšetkým knihovníčkam Alene Polákovej a Kataríne Turanskej z oddelenia pre deti a mládež Záhorskej knižnice. Zobrali si pod patronát prípravu celého ročníka a aj na slávnostnej vernisáži bolo vidno, že to robili s láskou.

Zoznam ocenených výtvarných prác

Kategória: Materské školy