XXX. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2016 - predstavujeme ocenených - Adela Sobeková

2. miesto za poéziu v I. kategórii

Adela Sobeková je 14-ročné dievča z Malých Levár. Navštevuje Spojenú školu svätého Františka Assiského v Malackách. Ako jej tvorbu zhodnotila porota, respektíve, čo zaujímavé v nej našla poetka Dana Podracká? „Autorka vo svojich básňach rozvíja dva základné motívy: poetiku otázky a inakosť. Nie sú to detské otázky, pýtajúce sa na povahu všetkého, čo nás obklopuje. Poetika Sobekovej otázok je zameraná na vnútorný svet, na pohyb v priestoroch vnútorného času, cez procesy zabúdania, spomínania a návratu. A s nimi spojenými pochybnosťami a strácaním. Ilustruje tak procesy formovania vlastného charakteru, vlastnej osobnosti...“

Ktoré literárne ocenenie si doteraz najviac váži?
Najviac si vážim moje prvé ocenenie. Bolo to na Literárnej Senici Ladislava Novomeského 2015. Aj tohtoročné druhé miesto je pre mňa motiváciou do ďalšieho písania.

Ako vidí svoju budúcnosť po skončení školy?
Študujem na základnej škole a pôjdem na gymnázium. Neviem čím chcem byť, ale baví ma matematika, prírodné vedy a vo voľnom čase píšem básne.

Ako pracovala na sebe, aby v Senici uspela?
Nepracovala som na sebe, ale keď mám dobrú alebo zlú náladu píšem básne.

Literárny sen?
Chcela by som vydať vlastnú zbierku básní. Chcem v nich vyjadriť moje životné skúsenosti a názory.

Adelke srdečne gratulujeme a želáme ďalšie úspechy v škole i v literárnom raste.

Text: Milan Soukup
Foto: Milan Soukup, Vladimír Holický