XXXI. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017                                                            Eva Lofajová z Dolného Kubína - 3. miesto v III. kategórii za prózu

XXXI. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017 Eva Lofajová z Dolného Kubína - 3. miesto v III. kategórii za prózu

Aké sú vaše doterajšie najvýznamnejšie ocenenia z literárnych súťaží?
- 1. miesto Florinova jar 2016, Mimoriadna cena primátora mesta Dolný Kubín Florinova jar 2017, 2. Miesto z Literárnej súťaže Jozefa Braneckého v Trenčíne 2016, Čestné uznanie z Literárnej súťaže duchovnej tvorby Jurinova jeseň.

Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri vyhľadávaní, podpore a rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
- Vážim si všetky ocenenia rovnako.

Na ktorých súťažiach ste tohto roku bola úspešná?
- Florinova jar a Jurinova jeseň.

Od akého veku sa venujete literatúre autorsky?
- Písať som začala odchodom do dôchodku ako 62-ročná pred dvoma rokmi.

Máte literárne vzory?
- Sú nimi Milo Urban a Margita Figuli.

Máte svoje krédo, obľúbenú myšlienku, ktoré vám pomáhajú zvládať aj problémové situácie?
- Čo ťa nezabije, to ťa posilní.

Váš nepremenený literárny sen?
- Vydať knihu.

Skúste sa nám vtipne predstaviť?
- Lofajová Evička, päťnásobná babička, občas rada spievam, píšem , hrám divadlo, zbožňujem zvieratká, viac ma nenapadlo.

Ak zbierate námet na vašu prvú knihu, o čom bude?
- Spomienky na detstvo a smutný osud troch bratov, z ktorých jeden z nich bol môj ocko.

Na rozborovom seminári ocenených prozaikov s porotcami na adresu Evy Lofajovej 7. decembra 2017 v Záhorskej knižnici v Senici zazneli aj tieto slová Iris Kopcsayovej:
„Sťahovanie s nevôľou - Pestrofarebné rozprávanie s bohatými zážitkami z detstva. Zavanie k nám svet, ktorý už patrí minulosti. Na niektorých miestach by som sa vyhla prílišnému zdôrazňovaniu humornosti situácií, možno by som menej vyzdvihovala výnimočnosť hrdinky. Text je veľmi autentický a zážitkový, čo hodnotím pozitívne, usilovala by som sa ešte popracovať na štýle (k väčšej strohosti či civilnosti) a pri ďalšom písaní by som sa pokúšala rozšíriť tematický záber.“

Text: Milan Soukup
Foto: Vladimír Holický, Milan Soukup