XXXI. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017 Jakub Matys z Liptovského Mikuláša - 1. miesto v III. kategórii za prózu

26-ročný Jakub Matys z Liptovského Mikuláša študuje na Akadémia umení v Banskej Bystrici. Zatiaľ sa zúčastnil iba na jedinej literárnej súťaže, Literárnom Zvolene 2017, kde získal tretie miesto a v Senici s prózou hneď zvíťazil . Začal písať približne pred tromi rokmi.

Čo pre vás znamená laureátstvo v XXXI. ročníku celoštátnej súťaže LSLN 2017?
- Znamená to pre mňa to, že idem, čo sa týka tvorby, dobrým smerom.

Vaše literárne vzory?
- Nemám žiadne literárne vzory. Tak celkovo ma možno inšpiroval iba Howard Philips Lovecraft. Ten ma ovplyvnil, ani nie obsahom, ale formou, akou sú jeho poviedky napísané. Inak je to vždy iná inšpirácia, iný spisovateľ.

Máte svoje krédo, obľúbenú myšlienku, ktorá vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
- Tých myšlienok je viac a neustále pribúdajú nové, ktoré ma nejako inšpirujú, ovplyvnia, niečo si z nich zoberiem do života.

Čo by ste radi v študovanom odbore dosiahli?
- Študujem filmová dramaturgiu a scenáristiku na Akadémií umení v Banskej Bystrici. Konkrétny cieľ, súvisiaci s filmovou tvorbou nemám, ale určite by ma potešilo, keby som v budúcnosti písal aspoň občasne scenáre, ktoré by som potom s niekym aj sfilmoval.

Doteraz nepremenený literárny sen?
- Napísať a vydať vlastnú poviedkovú knihu.

Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste v Senici uspeli?
- Nijako špeciálne som sa na Literárnu Senicu nepripravoval, len som spontánne zaznamenával to, čo som v tej chvíli žil, robil som to hlavne pre seba. No a potom som nevedel, čo ďalej s napísanou poviedkou, tak som ju odoslal do vašej súťaže.

Ktorá kniha vás naposledy výnimočne oslovila?
- Deväť poviedok od J. D. Salingera.

Zbierate už námet na vašu prvú knihu?
- U mňa je písanie spontánna záležitosť, vždy sa snažím čerpať z toho, čo práve žijem, postavy sú veľmi často založené na konkrétnych ľuďoch z môjho okolia, ktorí ma niečím zaujali, prípadne je medzi nami hlbší vzťah. Čiže kniha by mohla byť z prostredia, v ktorom sa budem práve vtedy nachádzať.

Prózu v XXXI. ročníku celoslovenskej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017 posudzovali spisovatelia a publicisti Pavel Rankov a Iris Kopcsayová. Ako I. Kopcsayová vnímala súťažné texty Jakuba Matysa z Liptovského Mikuláša?
„Don´t Go Back to Southampton - Jakub Matys je už ostrieľaným súťažiacim, umiestnil sa nedávno aj v súťaži Literárny Zvolen. Tentoraz uspel ešte lepšie. Napokon, študuje scenáristiku, písanie, aj keď možno nie písanie poviedok, bude raz jeho chlebíkom, bolo by teda prekvapujúce, keby mu to nešlo. V tomto prípade pokus o autobiografické písanie vyšiel (porovnávam ho s pokusmi z predchádzajúcich dvoch kategórií), poviedka je autentická, úprimná, má atmosféru. Vidím tu potenciál na rozvíjanie. Iste je čo zlepšovať, ale takéto poviedky ma bavia čítať.“