XXXI. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017 Laura Chudá z Malženíc - 1. miesto v I. kategórii za poéziu

13-ročná Laura Chudá z Malženíc je žiačkou Základnej školy s Materskou školou v Trakoviciach.

Čo pre teba znamená laureátstvo v XXXI. ročníku celoštátnej súťaže LSLN 2017?
- Som šťastná, je to môj prvý veľký úspech.

Máš literárne vzory?
- Lucy Maud Montgomeryová, inšpirovala ma zaujímavými vlastnosťami postáv vo svojich knihách.

Máš svoje krédo, obľúbenú myšlienku, ktorá ti pomáha zvládať aj problémové situácie?
- Keď niečo veľmi chceš a tvrdo bojuješ, vždy to dosiahneš. Alebo - choď si za tým, čo chceš rovnou cestou, a ešte, že život máme vo vlastných rukách.

Čo by si rada štúdiom dosiahla?
- V mojej budúcnosti sa vidím ako učiteľka spevu.

Aký je tvoj nepremenený literárny sen?
- Zverejnenie môjho príbehu alebo básne a neskôr kniha mojich príbehov alebo básní.

Ako si tohto roku pracovala na sebe, aby si dosiahla na Literárnej Senici úspech?
- Riadila som sa pri písaní príbehov a básní, srdcom, predstavivosťou a fantáziou.

Kniha, ktorá ťa naposledy výnimočne oslovila?
- Selekcia, Sita Brachmachari Artičokové srdcia. Milujem fantasy, knihy, ktoré majú dej akoby so skutočného života.

O čie rady si sa doteraz najčastejšie opierala pri svojom literárnom raste?
- O rady mojej známej Eriky, ktorá sa zaoberá ľudskými hodnotami.

Zbieraš už námet na svoju prvú knihu?
- Bude o dievčati, ktoré má schopnosť vidieť dovnútra človeka. A moja zbierka všakovakých básničiek od šiestich rokov.

O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by)?
- O vnútorných hodnotách človeka.

Čo odkážeš rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2017 zapojili?
- Že všetci majú šancu vyhrať a želám im z celého srdca veľa úspechov.

Text: Milan Soukup
Foto: Vladimír Holický, František Pitoňák