XXXI. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017 Nikoleta Preložníková z Bánova - 2. miesto v II. kategórii za poéziu

19-ročná Nikoleta Preložníková z Bánova navštevuje Strednú odbornú školu v Kalnej nad Hronom – študijný odbor grafik digitálnych médií, no jej študijným cieľom je žurnalistika. Píše už od 12 rokov a všetky literárne súťaže pri rozvoji jej talentu považuje za rovnako dôležité. Vlani v Senici na XXX. LSLN 2016 získala čestné uznanie.

Na ktorých súťažiach ste tohto roku bili úspešní?
- Práva detí očami deti pod záštitou prezidenta SR, kde som skončila prvá vo svojej kategórii.

Čo pre vás znamená laureátstvo v XXXI. ročníku celoštátnej súťaže LSLN 2017?
- Veľa. Naozaj veľa.

Máte literárne vzory?
- Mojou srdcovou záležitosťou je Virginia Woolfová a Sylvia Plathová. Sú to nadčasové autorky a myslím, že by som si s nimi mala čo povedať. :-)

Aké je vaše krédo, respektíve obľúbená myšlienka, ktorá vám pomáha zvládať aj problémové situácie?
- Ži a nechaj žiť, a že láska je liekom na všetko.

Váš doteraz nepremenený literárny sen?
- Vlastná zbierka básní ....možno raz.

Skúsite sa nám predstaviť vtipne použitím slov začínajúcich sa hláskami vášho mena?
- Všetky možnosti prijateľnej charakteristiky sa začínajú na iné hlásky.

Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste dosiahli v Senici úspech?
- Robila som to, čo vždy ... iba som písala a písala. :-)

Kniha, ktorá vás v ostatnom čase výnimočne oslovila?
- Stále to bude Malý princ.

Zbierate už námet na vašu prvú knihu
- O láske, ktorá bolí, dožíva pod rebrami, hryzie, trýzni a v neposlednom rade živí a ožíva.

O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by)? ) Meno, priezvisko, vek, bydlisko, pracovisko, titul, respektíve škola (v prípade žiakov, študentov a pedagógov)?
- O pedofílii, ktorá je naozaj veľkým spoločenským problémom a je prijímaná ako fakt.

Čo želáte rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2017 zapojili?
- Aby sa nikdy nevzdávali svojich snov. Nikdy.

Odcitujme ešte pár viet z hodnotenia básní, ako odzneli aj na odbornom seminári v Záhorskej knižnici v Senici z úst poetky Dany Podrackej:
„Štyri básne Nikolety Preložníkovej riešia mužsko-ženský vzťah predsa len trochu inak ako väčšina poetík s podobnou problematikou. Je v nich čosi kantovské: Hviezdne nebo nado mnou a mravný princíp vo mne. Vzťah nerieši detaily vyznaní či sklamaní, ale spojitosť bytia s kozmickým princípom jestvovania. Kto to tak (ten druhý z páru) nevníma, akoby prespával to, čo je na vzťahu najdôležitejšie: dno vesmíru, dno lásky, dno ničoho. Nie ničoty – ničoho. Prázdna, ktoré sa dá naplniť. Aj vtedy, keď do hry vstupuje rozvod, zbytočné slzy mileniek, mlčanie, plač nad rozliatym mliekom. A predsa niečo zostáva: hviezdne nebo nado mnou a mravný princíp vo mne.“