XXXI. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017 Patrícia Dobošová z Dolnej Súče - Čestné uznanie v I. kategórii za prózu

13-ročná Patrícia Dobošová z Dolnej Súče navštevuje tamojšiu Základnú školu Rudolfa Hečku. Píše od 12 rokov a popri ocenení zo Senice, ktoré si veľmi váži, získala už 1. miesto v literárnej súťaži Európa v škole a 2. miesto v literárnej súťaži Píšem, píšeš, píšeme.

Máš literárne vzory?
- Pre mňa je literárny vzor každý autor, ktorého knihu som prečítala a nejakým spôsobom ma chytil za srdce. Dielo musí byť niečím výnimočné a mať myšlienku. Momentálne je môj najväčší vzor spomedzi autorov Konifera Nivenová. Jej kniha Všetky skvelé miesta ma tak zaujala, že približne posledných 80 strán som prečítala naraz a po dočítaní sa rozplakala. Chcela by som vedieť ľudí takto chytiť za srdce.

Máš svoje krédo, obľúbenú myšlienku, ktorá ti pomáha zvládať aj problémové situácie?
- Nikdy neľutuj, čo si spravil, pretože v tej chvíli si to tak chcel.

Čo by si chcela dosiahnuť svojím štúdiom?
- Som na základnej škole, takže moja ambícia je momentálne dostať sa na strednú školu. O vyšších ambíciách budem premýšľať až na strednej škole.

Tvoj nepremenený literárny sen?
- Napísať kvalitnú knihu s myšlienkou a významom.

Ak zbieraš námet na tvoju prvú knihu, o čom bude?
- Myslím, že to bude žáner takmer isto nejakým spôsobom nadprirodzený a romantický, ale keďže sme na Slovensku, musela by to byť fakt úžasná kniha, aby prešla aj niekde do zahraničia.

Čo želáš rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2017 zapojili?
- Želám im veľa úspechov aj v ďalších súťažiach a chcem, aby si išli za svojimi snami.

O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by)?
- Myslím si, že málo sa hovorí o tom, o čom som písala. Samovraždy sú veľmi časté a mám pocit, že napríklad na školách sa o nich nehovorí vôbec, pritom žijeme vo svete, v ktorom sa čím ďalej tým viac stávajú zvyčajnou vecou.

Nazrime ešte do hodnotenia súťažnej prózy Patrície Dobošovej od porotkyne Iris Kopcsayovej:
„Patrícia Dobošová napísala citlivo príbeh šikanovaného dievčaťa, príbeh outsiderky, ktorá nezapadá do kolektívu a nenachádza oporu ani doma – ide o aktuálnu tému a autorka v nej prejavila schopnosť empatie. Je to dobrý spôsob, ako upozorniť na problémy mladej generácie.“