XXXI. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017 Tadeáš Bilovský z Holíča - 3. miesto v I. kategórii za prózu

10-ročný Tadeáš Bilovský z Holíča navštevuje tamojšiu Základnú školu na Školskej ulici. Pritom ocenenie zo Senice je jeho prvým. „Je to pre mňa veľká pocta, že som sa mohol na tejto súťaži zúčastniť a dokonca v nej aj vyhrať 3. miesto, čo je pre mňa veľký úspech.“

Máš literárne vzory?
- Osobne nemám žiaden konkrétny literárny vzor. Inšpiráciou mi boli zatiaľ všetci autori kníh, ktoré som prečítal.

Máš nesplnené sny?
- Mojím snom je byť spisovateľ.

Skús sa nám predstaviť vtipne použitím slov začínajúcich sa hláskami tvojho mena.
- Tvrdohlavý bifľoš.

Kniha, ktorá ťa naposledy výnimočne oslovila?
- Môj malý zverinec od Gabriely Futovej.

O čie rady si sa doteraz najčastejšie opieral pri svojom literárnom raste?
- Ničiu pomoc som nevyhľadával, zatiaľ som písal svojpomocne.

Čo želáš rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa do LSLN 2017 zapojili?
- Veľa úspechov v písaní ich diel.

O čom sa dnes málo alebo len nedostatočne hovorí (ale malo by)?
- O knihách.

Vymysli vtipný „reklamný“ slogan pre LSLN, ktorý by na celoštátnu autorskú súťaž prilákal iných. Musí byť štvorslovný, pričom slová sa musia začínať hláskami L, S, L, N?
- Lovenie snov literárnych nováčikov.

Pozrime sa ešte, ako Tadeášovu tvorbu hodnotila v porote Iris Kopcsayová:
„Strašidelná bábika - Vzhľadom na vek veľmi dobre vyrozprávaný hororový príbeh. Na niekoľkých stranách sa mu podarilo vyvolať potrebnú atmosféru. V tomto prípade mi neprekážalo ani cudzokrajné prostredie, hoci horory sa nemusia odohrávať len v Amerike. Tento autor má zrejme našliapnuté k dobre napísanej žánrovej literatúre, hoci jeho tematický záber sa môže ešte s vekom zmeniť. Držím palce, aj keď horory veľmi nečítam.“