Z Týždňa slovenských knižníc v Senici (i Trnave) 2016

„Dobré knihy, ak sú naozaj dobre a múdro písané, sú naozaj brúsom rozumu, pilníkom súdnosti, balzamom očí, lievikmi múdrosti, zrkadlami cudzích myšlienok, správcom však myšlienok našich vlastných.“ Ján Amos Komenský (1592-1670)
Minulý týždeň sme sa aj v Záhorskej knižnici v Senici zapojili do celoslovenských aktivít v rámci Týždňa slovenských knižníc 2016. Všetko v snahe  - poklady kníh aj nie bežnými každodennými aktivitami knihovníkov v knižniciach priblížiť mladým i skôr narodeným čitateľom. Zároveň tým rozvíjať , prehlbovať  a rôznymi i netradičnými akciami upevňovať vzťahy medzi autormi kníh, knihovníkmi a čitateľmi.

K niektorým akciám minulého týždňa sa vraciame fotogalériami. Nájdete v nich jednak fotografie z otvorenia Týždňa slovenských knižníc v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave 1. marca, z rozprávania o hradoch v našom okolí, zo stretnutia druhákov z II. Základnej školy v Senici v detskom oddelení Záhorskej knižnice v Senici s autorkou kníh pre deti – Alicou Náhlikovou, z predajnej výstavy kníh Vydavateľstva pedagogickej literatúry PORTÁL v Senici, z Informatickej výchovy študentov Obchodnej akadémie v Senici  v tunajších priestoroch i z prezentácie novej knihy Petra Michaloviča „Ľudová nástrojová hudba na Záhorí,“ ktorú sme spoločne s vydavateľmi knihy zo Záhorského múzea v Skalici uskutočnili 3. marca 2016 v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici. Aktivít  však bolo viac ako fotogalérií. Neraz boli spojené s tvorivými dielňami detí (kreslenie či maľovanie podľa prečítaného) alebo s recitáciou básničiek z knižiek, o ktorých sa besedovalo.
Prečo to všetko knihovníci v Týždni slovenských knižníc robia a popri bežných každodenných službách pri požičiavaní kníh a sprostredkúvaní poznania z pokladov knižnej kultúry ešte čosi organizujú inými formami? Aj preto, aby umožnili komukoľvek – nájsť si cestu ku knihe a do knižnice, a najmä pochopiť, prečo je kniha pre človeka zaujímavým spoločníkom pre život.
„Čítanie kníh je bez úžitku, ak ťa neuchvátia a nestanú sa ti vodidlom.“ Charles Spurgeon (1834-1892)

Otvorenie Týždňa slovenských knižníc 2016

{gallery}20160301_tsk_otvorenie{/gallery}