Dni detskej knihy - Stretnutie s Michalom Habajom a knihou „Básnik v čase“

Dni detskej knihy - Stretnutie s Michalom Habajom a knihou „Básnik v čase“

V pondelok 5. júna  2017 o 10. hodine sa uskutočnilo v divadelnej sále Základnej umeleckej školy v Senici spoločné podujatie Literárneho informačného centra (LIC) z Bratislavy a Záhorskej knižnice (ZK) v Senici  - stretnutie s autorom novej publikácie „Básnik v čase“ - básnikom  a literárnym vedcom  Mgr. Michalom Habajom (1974). Bolo určené stredoškolákom. Podujatie moderoval autorov kolega, literárny vedec Mgr. Radoslav Passia, PhD. (1977). Obaja pracujú v Ústave slovenskej literatúry Slovenskej akadémie vied v Bratislave. Na stretnutí s tretiakmi z Gymnázia Ladislava Novomeského v Senici oboch protagonistov sprevádzala redaktorka z LIC Mgr. Marta Bábiková a hostí v Senici privítala riaditeľka ZK  Mgr. Katarína Soukupová. Študenti na akciu zavítali so svojimi stredoškolskými profesorkami – PhDr. Margitou Hološkovou, Mgr. Miroslavou Medovičovou, Mgr. Erikou Vicenovou a Mgr. Janou Kováčovou.

Kniha „Básnik v čase“ vyšla v LIC a je pohľadom na tvorbu reprezentatívnej štvorice básnikov druhého a tretieho desaťročia v slovenskej moderne 20. storočia – Jána Roba Poničana (1902-1978), Ladislava Novomeského (1904-1976), Jána Smreka (1898-1982) a Emila Boleslava Lukáča (1900-1979). Ako ťažiskové roky z ich tvorby M. Habaj do knihy zakomponoval – u Poničana (1923-1942), u Novomeského (1923-1939), U Smreka (1948-1956) a u Lukáča (1922-1934).
Moderátor R. Passia okrem iného uviedol, že M. Habaj, syn spisovateľa Ivana Habaja (1943), bol najskôr básnikom, až potom sa stal literárnym vedcom. Poéziu publikoval aj pod pseudonymom (gynonymom) Anna Snegina podľa literárnej postavy z tvorby ruského básnika Sergeja Jesenina. V Senici interpretoval  M. Habaj nielen svoj poetický pohľad na súčasný svet, ale básnikov z knihy predstavil aj nosnými ukážkami z ich zbierok. Michalovi Habajovi nedávno vyšlo druhé vydanie jeho básnickej zbierky Caput Mortuum (Mŕtva hlava), z ktorej predniesol báseň Eliminácia. „Budeme eliminovaní/ nepreukázali sme silu, zdatnosť, odhodlanie/ historicky sme sklamali/ neukradli nezabili/ nijaká privatizácia/ nijaká banka firma finančná skupina/ nedokázali sme zarobiť/ nahromadiť majetok/ akumulovať bohatstvo/ neukradli nezabili/ čo s takými// do budúcnosti potrebujeme/ silných, zdatných, odhodlaných/ takých ako ty/ takých ako ty/ takých nepotrebujeme// budeme eliminovaní/ dlho do noci/ spytuj si svedomie/ dobrý človek/ takých ako ty/ takých ako ty/ takých nepotrebujeme// budeme eliminovaní/ budeme eliminovaní/ budeme eliminovaní.“
Michal Habaj sa z človeka, ktorý čítal poéziu, písal ju, stal človekom, ktorý o nej chcel aj premýšľať a písať. Tak vznikla i kniha Básnik v čase. Venuje sa obdobiu medzi dvoma svetovými vojnami. Oslovilo a zaujalo ho, lebo naša kultúra a umenie sa otvorili svetu, dobiehali sa tu rôzne umelecké a kultúrne tendencie, prebehla tu vlna modernizmu,...  vznikalo veľa avantgardných smerov, ktoré mali rozdielnu poetiku…
Čo spojilo do knihy Lukáča, Novomeského, Smreka (sú v stredoškolských osnovách) a Poničana? Ich poézia  v tom období najviac zmenila stav a situáciu našej poézie v slobodnej a demokratickej spoločnosti od roku 1918. Chceli byť v 20. rokoch noví, moderní a inovatívni...
Uvedomiť si, ako sa poézia a umenie vyvíja v čase. Ako sa mení básnický jazyk, témy, akým spôsobom reflektujeme svet a spoločnosť okolo nás. Aj také ambície malo stretnutie literárnych vedcov s gymnazistami v Senici. Čím nás impulzy z neho inšpirujú? Jednak humanistickým posolstvom tvorby Novomeského, Lukáča, Poničana i Smreka. V závere knihy nájdeme aj toto zdôvodnenie. „Hranica medzi čistou poéziou a poéziou angažovanou sa stráca. Estetická skúsenosť a mravný záväzok sa podieľajú na spoločnej práci, ktorou je uchovávanie ľudskosti, prebúdzanie a kultivácia vnímania, cítenia, myslenia. Otvárajú človeka sebe samému: navzdory všetkému, čo vlastnú ľudskosť popiera a neguje...“(strana 185)  A na inom mieste  M. Habaj podčiarkuje: „Poézia má mnoho tvárí, a každou z nich stojí na strane človeka.“

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170606_ddk_basnik{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.