Knihovníci Trnavského kraja absolvovali odbornú exkurziu do knižníc v Komárne

Knihovníci Trnavského kraja absolvovali odbornú exkurziu do knižníc v Komárne

V stredu 20. septembra 2017 absolvovalo pol stovky knihovníkov z Trnavského samosprávneho kraja (vrátane rodinných príslušníkov) odbornú exkurziu do knižníc v Komárne. Zájazd pripravili spoločne Krajská pobočka Spolku slovenských knižníc s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave.

Z parkoviska pri komárňanskej pevnosti výprava smerovala najskôr do knižnice Univerzity Jánosa Selyeho v Komárne, ktorá popri bežných knihovníckych úlohách pôsobí ako univerzitná knižnica. Má okolo 3500 používateľov. Jej fond disponuje asi 100-tisíc knižničnými jednotkami. Účastníci navštívili i expozíciu o biológovi a vedcovi J. Selyem, kde však knihovníkom zo  slovensky hovoriacich okresov popri anglickom, nemeckom a maďarskom texte na paneloch  absentovali informácie po slovensky.
Druhým navštíveným odborným knihovníckym pracoviskom bola Knižnica Istvána Kultsára v Podunajskom múzeu v Komárne. Vo fonde tam majú aj vzácne tlače – napríklad bibliou s ilustráciami zo 16. storočia. Knihovníci si prezreli aj sklad, depozit, a mohli sa spýtať na špecifiká knihovníckej práce v múzeu. Uzreli tiež výber z najstarších kníh a exponáty zo slonoviny, ktoré boli nedávno súčasťou výstavy o Afrike. Socha spisovateľa Móra Jókaiho pred múzeom a oproti Kostolu svätého Ondreja sa stala sympatickou scenériou pri spoločnom fotografovaní účastníkov zájazdu.
Treťou odbornou zastávkou knihovníkov bola Teologická akadémia Jána Kalvína v Komárne s jej knižnicou. V novopostavenom a architektonicky zaujímavom priestore, ktorý postavili roku 1998, však knihovníci počuli aj o jej vážnom hendikepe. Knižnica totiž nemá skladovacie priestory. Celý fond s okolo 30-tisíc knihami je umiestnený na prístupných regáloch. V budove s dobrou akustikou popri besedách organizujú i hudobné koncerty.  Teologická akadémia J. Kalvína v Komárne patrí k Reformovanej cirkvi na Slovensku, ku ktorej sa roku 2011 hlásilo 98700 občanov Slovenskej republiky, z nich po maďarsky hovoriacich bolo asi 80-tisíc. V knižnici majú najmä duchovnú  reformovanú literatúru, knihy v hebrejčine, gréčtine, latinčine, maďarčine, nemčine a ďalších jazykoch. Ročne tam do fondu získali knihy za 1500 eur, najmä z Maďarska.
Voľný program počas exkurzie v Komárne knihovníci využili aj na návštevu  komárňanskej pevnosti, či Nádvoria Európy s množstvom architektonicky rôznorodých budov a sôch kráľov, ktorí v Uhorsku a na Slovenska vládli, a ďalších osobností spojených so šírením viery a vzdelanosti na našom území v minulosti.
K najzaujímavejším bodom poznávacieho programu knihovníkov 20. septembra 2017 patrila návšteva Vodného mlyna v Kolárove. Spoznali histórii mlynárstva cez vodné, plávajúce či parné mlyny, dozvedeli sa aj o mlynárskom pôvode slovného spojenia „mať niečo za lubom.“ Videli, kde sa priestor nazývaný lub v mlyne nachádzal. Aj kolárovský vodný mlyn, podobne ako tamojší najdlhší krytý most pre chodcov cez mŕtve rameno Malého Dunaja na Slovensku, boli atraktívnou scenériou pre individuálne a kolektívne fotografovanie či vytváranie selfi-snímok.
Počas zájazdu knihovníci viedli aj odborné dialógy o podmienkach práce a špecifikách knižníc v Trnavskom  kraji všeobecne a o poslaní knižníc v Komárne zvlášť. Exkurzia ponúkla zároveň množstvo tipov, kam zájsť pri spoznávaní krás Slovenska, najmä ak v poznaní niektorých častí nášho územia máme ešte rezervy.

Text a foto: Milan Soukup

 

{gallery}20170926_exkurzia{/gallery}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.