Michal Sabol za poéziu a Marianna Ibrahimi za prózu sú hlavní víťazi XXXI. Literárnej Senici Ladislava Novomeského 2017

7. decembra 2017 – Rozborovým seminárom autorov s porotou v Záhorskej knižnici v Senici predpoludním a odovzdaním cien v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici popoludní vyvrcholil XXXI. ročník celoslovenskej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2017.
Súťaž zorganizovali Trnavský samosprávny kraj, Záhorská knižnica Senica, Mesto Senica, Spoločnosť Ladislava Novomeského Bratislava, Literárne informačné centrum (LIC) Bratislava a Záhorská galéria Jána Mudrocha Senica. Je i poctou básnickému odkazu Ladislava Novomeského (1904-1976.)
Odborným garantom bol spisovateľ Peter Jaroš, predsedníčkou odbornej poroty riaditeľka LIC Miroslava Vallová a spolu 432 súťažných prác od 205 autorov hodnotili básnici, spisovatelia, publicisti a vysokoškolskí pedagógovia – Dana Podracká, Eva Tomkuliaková, Iris Kopcsayová a docent Pavel Rankov.

S 276 poetickými prácami v troch vekových kategóriách súťažilo 97 autorov a v próze so 156 prácami 108 autorov. Poslaním súťaže je pomoc pri výbere a raste talentov.
Hlavnú cenu za poéziu, Cenu predsedu Trnavského samosprávneho kraja, prevzal Seničan Michal Sabol, študent Filozofickej fakulty Univerzity svätých Cyrila a Metoda v Trnave. Na jeho adresu poetka Dana Podracká okrem iného uviedla: „Jazyk mladého 21-ročného básnika je hodný Novomeského odkazu. Prináša magické pohľady na prastaré témy ženy, kozmu, duše. Texty sú na hranici metafyziky...“
Hlavnú cenu za prózu, Cenu Literárneho informačného centra, získala 11-ročná Marianna Ibrahimi z Topoľčian, členka Literárneho klubu TakSi (Topoľčianski aktivisti slovných ideálov) za prózu Babinec a začarovaný les aj vďaka tomu, že „súťažiaca veľmi dobre zvládla žáner divadelnej hry“ - podčiarkla Iris Kopcsayová.
Popri hlavných odovzdali v Senici v jednotlivých kategóriách za poéziu i prózu ďalších 18 cien a 12 čestných uznaní. Pritom jedinou autorkou ocenenou za poéziu (3. miesto) aj za prózu (1. miesto medzi najmladšími) bola 13-ročná Anna Semková, študentka Gymnázia na Grösslingovej ulici z Bratislavy.
V programe pri oceňovaní najlepších vystúpil Divadelný súbor Zádrapky pri Základnej umeleckej škole (ZUŠ) v Senici, ktorý na celoslovenskej recitačnej súťaži Hviezdoslavov Kubín s divadlom poézie pod názvom Vlci v metre tohto roku získal 1. miesto a postúpil na Scénickú žatvu 2017 v Martine. Zádrapky pod režijným vedením učiteľky senickej ZUŠ Lindy Petrákovej predviedli kompozíciu s využitím textov laureátov Literárnej Senice (Kristíny Oslejovej, Lukáša Ludvu a Jána Mikuša) a slovenských autoriek Dany Podrackej, Mirky Ábelovej a Nory Ružičkovej. Hrou na gitaru slávnosť spestril Peter Kavický.
„Úspešný ročník sme zavŕšili, blahoželáme víťazom. Poslanie - pomáhať pri výchove a raste literárnych talentov,“ uviedla riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová, „chceme napĺňať aj v XXXII. ročníku Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2018, ktorý týmto vyhlasujeme.“

Tlačová správa: Záhorská knižnica Senica