Petra Štefancová za poéziu a Emma Vičanová za prózu sú hlavnými víťazkami XXXII. Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2018

Rozborovým seminárom autorov s porotou v Záhorskej knižnici v Senici od 10. hodiny a odovzdaním cien v Základnej umeleckej škole v Senici popoludní o 14.30 hod vyvrcholí 6. decembra XXXII. ročník celoslovenskej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského 2018.
Súťaž zorganizovali Trnavský samosprávny kraj, Záhorská knižnica Senica, Mesto Senica, Spoločnosť Ladislava Novomeského Bratislava a Literárne informačné centrum (LIC) Bratislava. Je i poctou odkazu básnika európskeho formátu Ladislava Novomeského (1904-1976).
Odborným garantom súťaže bol spisovateľ Peter Jaroš, predsedníčkou odbornej poroty riaditeľka LIC Miroslava Vallová a spolu 311 súťažných prác od 151 autorov hodnotili básnici, a spisovatelia Dana Podracká, Eva Tomkuliaková, Soňa Uríková a Marek Vadas.
So 190 poetickými prácami v troch vekových kategóriách súťažilo 59 autorov a v próze so 121 prácami 92 autorov. Súťaž si vzala za cieľ pomáhať pri výbere, podpore a raste talentov a tým i rozvíjať kvalitnú pôvodnú tvorbu do budúcnosti.

Hlavnú cenu za poéziu, Cenu predsedu Trnavského samosprávneho kraja, prevezme Petra Štefancová, žiačka 5. ročníka na Bilingválnom Gymnáziu Tomáša Ružičku v Žiline. Kvality víťazky vystihla poetka Dana Podracká takto: „Petra Štefancová je v tejto kolekcii „hotovou autorkou“ s vlastnou poetikou a jazykom. Akoby dosiahla ten strop začiatočného písania, ktorý dozrel na knihu. Básne sú zrelé, hlboké a naozaj autentické. Obrazy, ktoré ponúkajú, sú unikáty, o ktorých pôvodnosti sa nedá pochybovať.“
Hlavnú cenu za prózu, Cenu Literárneho informačného centra, získala študentka sexty na Gymnáziu Pierra de Coubertina v Piešťanoch Emma Vičanová. „Najvýraznejším talentom bola Emma Vičanová,kultivovanosťou štýlu, jazykom, ktorý je už naozaj vycibrený,“ komentoval jej kvality spisovateľ Marek Vadas. Soňa Uríková podčiarkla, prečo je dôležitý odborný seminár: „Nejde o to, či vyhráte nejakých 100 eur v súťaži alebo vám dajú igelitku knižiek. To gro je v tom, že idete von. Že stretnete svojich kolegov a dostanete spätnú väzbu, či už jednorázovú na seminári, alebo dlhšiu...“
Záhorská knižnica vydala Bulletin víťazných prác XXXII. ročníka autorskej súťaže. Popri hlavných odovzdajú v Senici v jednotlivých kategóriách za poéziu i prózu ďalších 18 cien a 4 čestné uznania. Marianna Ibrahimi z Topoľčian a Dominika Moravčíková zo Strečna získali ocenenia i za poéziu i za prózu. Medzi ocenenými na LSLN 2018 sú i talenty zo Slovenska, študujúce na vysokých školách v Česku a Nemecku.
V programe pri oceňovaní najlepších vystúpi Divadelný súbor Zádrapky v réžii učiteľky senickej Základnej umeleckej školy Lindy Petrákovej. Pripravili mozaiku textov zahraničných aj slovenských autorov, medzi nimi i vlaňajšieho laureáta Literárnej Senice Lukáša Ludvu, ktorý v programe účinkuje. Pásmo sa venuje téme sna, snívania a jeho konfrontácii s bdelým vedomím a s realitou.

Tlačová správa: Záhorská knižnica Senica

POÉZIA