Vlak Českých dráh, ktoré na koncerty prepravujú aj „Hodoňákov na útěku“, nás v sobotu 4. augusta 2018 popoludní prepravil z Hodonína do Moravskej Novej Vsi. Tam sme sa zoznámili tiež s aktivitami (i vydavateľskými a organizátorskými) Jihomoravskej komunitnej nadácie. Domáca pani Zlata Maděričová nám predstavila aj knihu fotografií Víchernice (mizejíci parádnice z Moravy), od svetoznámej fotografky Líby Taylor, ktorú s ňou vydali. Fotografka dokumentovala utrpenie ľudí počas genocídy v Rwande i detských vojakov v Ugande a spolu s Moravanmi zamierila svoj fotoaparát na krásu miznúcich krojov, tak ako ich ešte dnes bežne nosí 70 stareniek žijúcich na Podluží, v regióne okolo Hodonína a na Břeclavsku.
Stodola, pivnica, antikvariát, záhrada, blší trh, čítanie, spievanie, hranie na gitare i zdriemnutie si v chládku pod viničom a ťahavými rastlinami na dvore. Tak akosi, aj s čerstvo načapovaným pivom či vínom z chladného „sklípku“, ponukou varenej kukurice a tuzemských i cudzokrajných letných osvedčených polievok – to bola kulisa a zázemie festivalových aktivít v Neoveskej stodole. Medzi vecami, ktoré pôvodne smerovali do odpadu, no komunitná nadácia im poskytla druhý život, sa za symbolický poplatok našlo čo-to na pamiatku. Mlynček na mak, prútený závesný vejár, kovový svietnik na jednu sviečku, minivázička na najmenšie kvietky. I všeličo iné zmenilo tam majiteľa po autorskom čítaní v Moravskej Novej Vsi. Možno sa aj toto miesto stretnutia ocitne raz v básni (aforizme, epigrame, v balade, epose) či v inom texte do zborníka z festivalu PSM, ktorý chcú organizátori (podľa vyjadrenia Vladimíra Petroviča) vydať do štyroch rokov.
V stodole bolo inšpiratívne. O spoločnom bulharsko-slovenskom projekte hovorili Martina Straková z Bratislavy, ktorá sa od roku 2014 spolupodieľa na organizovaní Medzinárodného festivalu poézie Ars Poetica a s ňou tohto času v Londýne žijúca Bulharka z Varny Dimana Ivanova. Rumun žijúci v Česku Duta Mircea Dan auditórium rozosmial svojím pozorovacím, literárnym a prekladateľským talentom i cezhraničnými skúsenosťami zo vzduchu, keď zo svojej tvorby prečítal „jazykové pikošky“ o pilotoch i letuškách, a načrel aj do svojej vážnejšej tvorby.
Úspech pri čítaní a počúvaní mali tiež kratšie žánre z pera Trnavčanov Evy a Mikuláša Jarábkovcov, zhudobnená poézia vlastná i cudzia interpretovaná Beátou Kuracinovou (tiež z Trnavy). Tradične vtipný bol vo svojom autorskom čítaní Aleš Novák z Příbrami a podnety nielen na zamyslenie pre ostatných ponúkli mnohí ďalší.
Svojím mladistvým elánom, imidžom aj kreativitou potešila aj generačne starších najmladšia poetka Agáta Straková z Mikulčíc. Nové literárne obzory nás opäť odkryli autori z Poľska, o svojich kvalitách i vydaných knižne dali vedieť viacerí – Oľga Novotná (i z Hlohovca) z Jablonca nad Nisou, Věra Kopecká z Broumova-Křinice, po prvý raz atmosféru PSM zažíval a skúmal Pražák Jaroslav Schnerch, opätovne zo stovežatej prišli Jitka Bonaventurová a Laco Špánik, z Velkého Meziříčí Jitka Fialová, a ďalší nemenovaní…
Prečo sem prišli? Na tabuli na fare v Hodoníne to formulovali aj takto. Pricestovala som, aby som bola v milej spoločnosti. Prišiel som spoznať nových básnikov a pobaviť sa. Spoznať nových ľudí, ich dušu a myseľ. Účelom mojej návštevy je pokus o resuscitáciu môjho Múza….
Festival prežil od 3. do 5. augusta na českej (moravskej) strane extrémne horúčavy. Verme, že teplota nebude mať nepriaznivý vplyv na básnickú kreativitu a odhodlanie - opäť sa stretnúť o rok na 8. ročníku letného medzinárodného festivalu Po stranách Moravy 2019 u nás na Slovensku. Dovidenia!
Text a foto: Milan Soukup
{gallery}20180807_psm4{/gallery}