Týždeň slovenských knižníc - Knižnica pre všetkých

V piatok 17. marca po Dni ľudovej rozprávky na informatickú prípravu zavítali do Záhorskej knižnice druháci zo Základnej školy s Materskou školou Cerová. Malých Cerovanov sprevádzala učiteľka Mgr. Magdaléna Tomková a spomedzi rodičov i mamičky detí - PaedDr. Miriam Valášková, PhD. a  Lenka Ďurišová.

Ako sa správať v knižnici, čo všetko v nej deti môžu nájsť, ale aj o rozprávkarovi Pavlovi Dobšinskom sa hovorilo. Čítalo sa i z Dobšinského rozprávok – Janko Hraško, Tri citróny a iných. Aby deti mohli nájsť odpoveď na otázku, aký obrázok sa skrýva vo výtvarnej skladačke, ktorej dieliky si rozstrihali z predlohy. Spolu s mamami, učiteľkou a knihovníčkou Gabrielou Rehušovou mladšou deti pracovali i s nožničkami, uzdou svojej fantázie, individuálne alebo v skupinkách riešili výtvarný rébus a pomocou lepidla niektorí už v knižnici a ďalší v škole zadanie dokončili. Aby mohli svoju skladačku a na rube aj vlastné výtvarné stvárnenie prečítanej rozprávky odoslať do Žiliny do celoslovenskej  súťaže.
Deti si natrénovali jednak čítanie, vzájomnú spoluprácu v skupinkách, otestovali svoje schopnosti – v knižničnom fonde úspešne vyhľadávať. Na to Cerovania využili aj vlastnú súťaž. Jej ciele v rámci informatickej prípravy v Záhorskej knižnici v Senici PaedDr. Miriam Valášková, PhD. vysvetlila takto: „Deti si rozvíjali funkčnú gramotnosť v tom, že museli vyhľadať knihu podľa autorov. Museli teda vybrať jednu knižku, vyhľadať názov diela, kto je ilustrátor, počet strán, vydavateľstvo a určiť a na súťažný predtlačený lístok označiť aj informáciu, či  je to poézia alebo próza, rozprávka alebo príbeh.“
Malým Cerovanom sa v Záhorskej knižnici páčilo a zdá sa, že i darilo, pretože pri mojej otázke – Kto zvíťazil? -  vôbec nezaváhali a spontánne odpovedali. „Všetci!“

{gallery}20170317_tsk3{/gallery}