XXX. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2016 - predstavujeme ocenených - Andrej Bublák

3. miesto za poéziu v II. kategórii

Andrej Bublák z Rabčíc je 16-ročný študent Gymnázia Antona Bernoláka v Námestove. Už od ranného veku bol s literatúrou úzko spätý, ale autorsky sa jej venuje iba asi rok a pol. Z doterajších literárnych ocenení si najviac váži ocenenie na Wolkrovej Polianke 2016, kde sa stal laurátom. Taktiež druhé miesto na Literárnych Topoľčanoch 2016 a určite čestné uznania na Medziriadkoch. Pár otázok a odpovedí z dotazníka.

Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri vyhľadávaní, podpore a rozvoji literárnych talentov považuješ za najvýznamnejšie?
Najviac na mňa jednoznačne zapôsobili Medziriadky. Okrem dôkladných rozborov, ktoré upozornia autora na chyby, či vyzdvihnú jeho prednosti sa tam konajú rôzne prednášky a workshopy s etablovanými slovenskými autormi. Navyše toto literárne sústredenie trvá takmer celý týždeň a mladých autorov to určite povzbudí k ďalšej tvorbe.

Na ktorých súťažiach si bol úspešný tohto roku?
Laureát Wolkrovej Polianky 2016, 2. miesto - Literárne Topoľčany, Medziriadky a Poetická Ľubovňa - čestné uznania.

Čo vravíš na tvoje laureátstvo v jubilejnej XXX. Literárnej Senici Ladislava Novomeského?
Rozhodne ma to veľmi prekvapilo. Skutočne nečakal som to, ale bola to jednoznačne príjemná správa, ktorá ma znovu povzbudila k mojej ďalšej literárnej tvorbe.

Aké máš ambície po skončení školy?
Momentálne som študentom druhého ročníka na Gymnáziu Antona Bernoláka v Námestove. Možností, čo študovať ďalej po strednej škole je veľmi veľa a ja ich nechávam všetky otvorené. Avšak nazdávam sa, že skôr ako s literatúrou bude moje štúdium ďalej smerovať k chémii a biológii, rovnako ako v mojich básňach.

Zatiaľ nepremenený literárny sen?
Mojím snom je iste ako snom každého iného autora vydať vlastnú knihu. Zatiaľ sa s touto mojou túžbou však určite neponáhľam a stále váham, či vôbec bude splnenie toho sna stáť za to. O čom by mohla byť? Už som o tejto otázke rozmýšľal, avšak stále som nenašiel jasnú odpoveď. Píšem pomerne krátko, zatiaľ mám relatívne málo básnických textov, ale v poslednom čase rozmýšľam nad odborným prostredím, kde sa aj za strohými termínmi skrýva dych vyrážajúca poetika.

Ako si pracoval na sebe, aby si v Senici bol úspešný?
Zúčastnil som sa na pár rozboroch a vyhodnoteniach a z každého som si niečo užitočného odniesol. Možno práve toto stojí za mojím úspechom.

Koho rád čítaš?
Nečítam, žiaľ, veľa autorov, ale z pár prečítaných ma oslovila Mária Ferenčuhová a v poslednom čase sa mi dostala do rúk aj kniha od Borisa Brendzu: Ochutnať z plameňa, čo bolo pre mňa určite zaujímavým čítaním.

O čie rady si sa opieral pri svojom literárnom raste?
Ešte na základnej škole ma nadchla pre písanie poézie pani učiteľka Veronika Vojtašáková spolu s dcérou a v súčasnosti ma podporuje moja profesorka SJL: Mgr. Eva Oravcová.

Aký vymyslíš vtipný „reklamný“ slogan na našu súťaž, aby si na ňu prilákal aj iných (použijúc 4 slová začínajúce sa hláskami L, S, L, N)?
Lebo slová lámu nebesá.

Ako poéziu Andreja Bubláka vnímala porota? Poetka Dana Podracká z Literárneho informačného centra to formulovala takto: „Inovatívna forma poetiky s využitím nebásnického jazyka. Autor používa terminológiu z biológie, geológie či medicínsku terminológiu a vytvára básne – nádoby, podobné ľudským telám, ľudským dušiam, komunikácii medzi dvoma bytosťami. Grafické zobrazenie básní a podoba na nádoby, telové (trakt) či bio-nádoby. Netradičným spojením vytvára zvláštne napätie medzi biológiou a duchom, medzi vzostupom a pádom, medzi starým a novým, vrátane starého a nového človeka v nás.“

Andrejovi Bublákovi želáme veľa úspechov  a všetko najlepšie v štúdiu i pri dosahovaní jeho literárnych či prostých ľudských – životných mét.

Text: Milan Soukup