XXX. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2016 - predstavujeme ocenených - Emma Vičanová

3. miesto za prózu v II. kategórii

Emma Vičanová je 15-ročná žiačka Gymnázia Pierra de Coubertina v Piešťanoch. Za najcennejšie z literárnych súťaží doteraz považovala 2. miesto v celoštátnej súťaži Medziriadky z roku 2016 v kategórii próza základných škôl a 3. miesto v rovnakej súťaži z roku 2015. V podpore literárnych talentov vidí veľmi vysoko Literárnu súťaž Medziriadky, súťaž spojenú s literárnym sústredením. Cením si ju, pretože na tom sústredení získala mnohé skúsenosti, ktoré jej pomohli pohnúť sa v písaní ďalej. Literatúre sa aktívne venujem od svojich dvanástich rokov.

Čo pre ňu znamená ocenenie zo Senice?
Znamená to pre mňa naozaj veľa. Dodáva mi to veľkú odvahu pohnúť sa ďalej.

A čo o sebe ešte prezradila v dotazníku pred súťažou?

Máš literárne vzory?
Samozrejme, že mám. Zo slovenskej literatúry, hlavne prozaik Mathej Thomka a mladá autorka Katarína Vargová. Zo zahraničnej sa mojou každodennou inšpiráciou stal George Orwell, Anthony Burgess, J. K. Rowlingová a Stephen Chbosky a Douglas Adams. Tieto vzory sú pre mňa inšpiratívne kvôli spôsobu, akým píšu. Z viet, ktoré čítam, cítim, že títo ľudia milovali/milujú písanie a vytváranie svetov, v ktorých sa môžem bez problémov skryť.

Máš svoje krédo, obľúbenú myšlienku, ktorá ti v živote pomáha zvládať aj problémové situácie?
Chaos je to, čo zabilo dinosaurov (neznámy). Slová a nápady dokážu zmeniť svet (film, Spolok mŕtvych básnikov).  Za  deväťsto rokov cestovania časom a priestorom som nespoznal nikoho, kto by nebol dôležitý (seriál, Doctor Who). Všetci sme zlomení. To je spôsob, ako sa do nás dostáva svetlo (Ernest Hemingway). To sú asi myšlienky, ktorými sa riadim najčastejšie.

Aké ambície máš po skončení školy?
Študujem na Gymnáziu Pierra de Coubertina so všeobecným zameraním. Ale po jeho dokončení, by som veľmi rada odišla študovať réžiu filmu. Chcela by som po sebe zanechať niečo hodnotné, niečo, čím by som možno ľuďom otvorila oči. A hlavne, chcela by som robiť niečo, čo ma baví.

Literárne sny?
Mám mnoho literárnych snov. No asi tým najhlavnejším je vytvoriť niečo, z čoho by si ostatní brali príklad.

Ak by si sa mala predstaviť charakterizujúc samú seba vtipne slovami začínajúcimi sa hláskami tvojho mena?
Energická. Elegantná. Empatická. Extravagantná. Elita. Egoistická.

Koho rada čítaš?
Autorov spomínaných vyššie. Medzi moje najobľúbenejšie knihy patrí zaručene 1984 od Georga Orwella. Táto kniha, aj keď ju ešte nemám dočítanú, ma oslovila už od prvej vety. Spôsob, akým autor píše. Tie myšlienky a jednotlivá sila slov. A to, že nad každou vetou som musela premýšľať, bolo jednoducho neuveriteľné. Lepšie dielo len ťažko budem hľadať.

O čie rady si sa opierala pri svojom literárnom raste?
Opierala som sa o moju učiteľku slovenčiny Mgr. Andreu Knapcovú.

Aká bude tvoja symbolická navštívenka, použijúc Tuctových 12, ale netuctových slov?
Optimistický blázon. Skrytá líška. Fanatik to posledných slov. Autor s nekonečnou mysľou.

Aká bude tvoja prvá kniha, ak už uvažuješ, že ju raz napíšeš?
Keďže som veľká fanúšička dystopickej literatúry, dúfam, že moja prvá kniha bude práve z tohto prostredia. Či sa však niekedy vypracujem na spisovateľku kníh ešte neviem. Časom to však zaručene zistím.

Čo odkážeš rovesníkom, konkurentom a priateľom, ktorých ocenili na LSLN 2016 a prišli sa podeliť o svoje skúsenosti?
Aby sa hlavne nevzdávali. Lebo to, že sa vzdáte, je asi tá najhoršia vec, čo môžete urobiť.

Teraz reklamný rébus. Takto Emma Vičanová z Piešťan vyriešila vtipný reklamný slogan zo štyroch slov začínajúcich sa hláskami L, S, L, N?
Láska + slová + literatúra= nekonečno.

A už len – Emma a jej súťažná próza  očami porotcu Karola Csiba. Čo u nej porota ocenila? „Próza si ponecháva vône a farby školského prostredia, autorka to celé rozprávačsky zvláda. Oceňujem už samotný úvod, pri ktorom sme ako čitatelia okamžite ponorení do príbehu. Emma dokáže pracovať s postupným stupňovaním deja, je celkom trpezlivá, hoci sa nevyhýba občasným verbalizmom (dajú sa tolerovať). Väčšinou zvláda aj prechody medzi priamou a nepriamou rečou. Občas sa však nevyhýba trochu prvoplánovým prirovnaniam.“

Aj Emme želáme všetko najlepšie pri jej ďalšom literárnom napredovaní.

Text: Milan Soukup
Foto: Milan Soukup, Vladimír Holický