XXX. Literárna Senica Ladislava Novomeského 2016 - predstavujeme ocenených - Tomáš Turner

3. miesto za poéziu v III. kategórii

Ako poetické súťažné texty od Tomáša Turnera z Trenčína – Opatovej vo svojich poznámkach hodnotila členka poroty Dana Podracká z Literárneho informačného centra? „Tomáš Turner je sčítaný autor, ktorý využíva aj vo svojej poetike odkazy, siahajúce najmä do filozofie. Za svojich učiteľov si volí napríklad Christiana Morgensterna, nemeckého básnika, ovplyvneného Shopenhauerovou filozofiou, či Tomáša Akvinského, talianskeho filozofa a teológa. Výberom takýchto učiteľov pre svoju poetiku poukazuje na potrebu kontinuity starého a nového sveta, starej a novej osobnej skúsenosti. V zornom poli jeho záujmu sú tak bratstvo ticha, hudba sfér či potreba liečiť ľudské duše. Snaží sa komunikovať s univerzom a nájsť v ňom svoje miesto, svoj pevný bod. Písanie básní zaiste patrí k autorovým zmysluplným činnostiam, ktorá je v mnohých ohľadoch moderná a zároveň archetypálna.“

Ocenenému Tomášovi Turnerovi želáme popri pevnom zdraví a šťastí, aj veľa ďalších literárnych úspechov.

Text: Milan Soukup