XXXII. LITERÁRNA SENICA LADISLAVA NOVOMESKÉHO 2018 - Jakub Matys - 2. miesto v III. kategórii za prózu

„Autor pracuje s takmer filmovou obraznosťou, jeho štýl je kultivovaný, hoci by sa miestami dalo zapracovať na editácii textu, aby nebol doslovný. Príbeh je vedený zručne, šetrí sa dialógmi, a tie, ktoré sú použité, sú presné.“ Odcitovali sme časť hodnotenia súťažných textov Jakuba Matysa z Liptovského Mikuláša od porotkyne Sone Uríkovej. 27-ročný Jakub Matys študuje filmovú dramaturgiu a scenáristiku na Akadémií umení v Banskej Bystrici.

Ktoré je vaše doterajšie najvýznamnejšie ocenenie z literárnych súťaží?
- Vážim si každé ocenenie, i keď ich beriem s rezervou, keďže písanie nie je šport, v ktorom sú víťazi a porazení.

Na ktorých súťažiach ste tohto roku boli úspešný?
- Tak ako aj minulý rok, aj teraz som sa zúčastnil Literárneho Zvolenu 2018, kde som získal Cenu Krajskej knižnice Ľudovíta Štúra.

Odkedy sa venujete literatúre autorsky?
- Začal som pravidelnejšie písať až keď som začal študovať scenáristiku, mal som 24 rokov.

Čo pre vás znamená ocenenie v XXXII. ročníku celoštátnej súťaže LSLN 2018?
- Je to pre mňa príjemné prekvapenie, nečakal som, že budem ocenený.

Máte literárne vzory?
- Inšpiráciou je vždy niekto iný, je ich neuveriteľne veľa, či už sú to knihy a hlavne filmy, ale žiadneho konkrétneho autora, ktorý by ma inšpiroval momentálne nemám. Naposledy to bol, myslím, filmový režisér Xavier Dolan.

Váš literárny sen?
- V ďalekej budúcnosti by som rád vydal knihu poviedok.

Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste v Literárnej Senici uspeli?
- Za najväčšiu prácu na písaní považujem písanie bakalárskeho scenára.

Kniha, ktorá vás naposledy výnimočne oslovila?
- Za poslednú dobu ma najviac zaujala kniha A uzřela oslice anděla od Nicka Cavea. Zaujala ma v nej hlavne veľmi košato opísaná poetika dekadencie, hnusu, za cieľom očistenia sa, prežitia katarzie, čo je veľmi zaujímavá téma a pre autora zložitá a Nick Cave ju v tejto knihe zvládol naozaj bravúrne.

Kto vám doteraz najviac pomohol pri rozvoji literárneho talentu?
- Najviac mi asi pomohli hodiny scenáristicky a autorskej tvorby, kde sme sa učili, ako pracovať s postavou, s charakterom postavy a s dramatickou zápletkou.

O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by)?
- O psychických problémoch, neurózach, prípadne o závislostiach rôzneho druhu.

Ak zbierate námet na vašu prvú knihu, o čom bude?
- Čerpám hlavne zo života, ktorý žijem, postavy sú založené takmer vždy na konkrétnych ľuďoch z môjho okolia, z toho všetkého sa vždy snažím vymyslieť nejaký príbeh.

Blahoželáme k tohtoročnému oceneniu.