XXXII. LITERÁRNA SENICA LADISLAVA NOVOMESKÉHO 2018 - Natália Lovászová - 3. miesto v I. kategórii za poéziu

„Päť básní: Slza, Hviezdy, V daždi, Hra tieňov a Manipulácia. Autorka využíva staré podobenstvá kvapky a mora, osudu a hviezd, personifikáciu človeka a stromu, hru tieňov ako zápas o lásku, ktorá nechce prehrať ani zahynúť a cyklus vrcholí ústrednou básňou Manipulácia.

V nej autorka slabikuje slovo manipulácia na päť častí, aby analyzovala fyzické ovládanie, psychickú závislosť, ovládanie mysle, pochybnosť ako nástroj podmanenia a stratenú čiapku ako stratenú kupolu súkromia dvojice, súkromia lásky. Odkrývanie manipulácie ako modelu nemožnosti naplnenia rovnosti páru je najsilnejšou časťou cyklu.“ Prečítali sme z komentára porotkýň Dany Podrackej a Evy Tomkuliakovej k súťažným textom 13-ročnej Natálie Lovászovej z Hornej Kráľovej. Literatúre s autorsky venuje iba rok.

Ktoré bolo tvoje doterajšie najvýznamnejšie ocenenie z literárnych súťaží?
- Bolo to za prednes poézie ( Hviezdoslavov Kubín) 1. miesto na ZŠ.

Čo pre teba znamená ocenenie v XXXII. ročníku celoštátnej súťaže LSLN 2018?
- Veľmi veľa. Toto je prvá súťaž, na ktorej reprezentujem svoju vlastnú tvorbu.

Máš literárne vzory?
- Páči sa mi tvorba Miroslava Válka.

Máš obľúbenú myšlienku, ktorá ti pomáha zvládať aj ťažké situácie?
- Nemám žiadnu konkrétnu myšlienku, ale mám veľmi rada citáty.

Tvoje ambície po skončení školy?
- Zatiaľ študujem na základnej škole. Neviem, či mám nejaké konkrétne ambície, ale chcela by som robiť niečo, čo ma baví. Ako napríklad písanie.

Tvoj literárny sen?
- Vydať svoju zbierku básní.

Ako si tohto roku pracovala na sebe, aby si v Literárnej Senici uspela?
- Pravdupovediac, nepracovala. Píšem si svoje myšlienky a zrazu prišla súťaž.

Kto ti doteraz najviac pomohol pri literárnom raste?
- O mojej poézií vedeli najprv iba kamarátky, ktoré ma podporovali, neskôr moja bývalá učiteľka slovenčiny, ale najviac ďakujem mojej pani učiteľke Mgr. Alexandre Ďurinovej, vďaka ktorej som sa o tejto súťaži dozvedela.

Kniha, ktorá ťa naposledy výnimočne oslovila?
- Kniha Sedem minút po polnoci (Monster’s Calls) od Patricka Nessa a Siobhan Dowd. V knihe nie je nič prikrášlené. Je to kniha na zamyslenie, s vážnym príbehom a jemným fantasy prvkom.

O čom sa dnes málo hovorí?
- Je veľa vecí, o ktorých by sa malo hovoriť a sú dôležité, ale ja si myslím, že psychické choroby. V tejto dobe je síce veľa psychológov, ale niektorí ľudia si jednoducho myslia, že psychická choroba je nič, aj keď je častokrát horšia ako tá fyzická. Je veľa ľudí, ktorí trpia, nedávajú to navonok a pomaly ich to zožiera zvnútra.

Čo želáš rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa na LSLN 2018 prišli ako ocenení podeliť o svoje skúsenosti?
- Hlavne veľa šťastia a úspechov. Skvelých spisovateľov nie je nikdy dosť.

Srdečne blahoželáme k oceneniu.

Fotografie zachytili Natáliu Lovászovú 6. decembra na rozborovom seminári ocenených autorov s porotou v Záhorskej knižnici v Senici a pri vyhlásení výsledkov LSLN 2018 v Základnej umeleckej škole v Senici.

FOTO: MILAN SOUKUP, JÚLIA KUBÍKOVÁ

{gallery}20181207_lsln_lovaszova{/gallery}