XXXII. LITERÁRNA SENICA LADISLAVA NOVOMESKÉHO 2018 - Nikoleta Preložníková - 2. miesto v II. kategórii za poéziu

20-ročná Nikoleta Preložníková z Bánova literárne tvorí od 12 rokov. Je študentkou Strednej odbornej školy služieb v Kalnej nad Hronom - odbor grafik digitálnych médií.

Aj v minulom roku v Senici obsadila identickú striebornú priečku za poéziu vo svojej kategórii. Nazrime do hodnotenia porotkýň Dany Podrackej s Evou Tomkuliakovou, ako vnímali Nikoletino tohtoročné literárne úsilie, ktorým sa v Senici uchádzala o úspech. „Všetky štyri básne Nikolety Preložníkovej sú veľmi intenzívne, takmer na hranici znesiteľnosti, ale nie sú nárekmi. Sú plné podobenstiev a jazyk v nich je ako olovnica, smerujúca podľa fyzikálnych zákonov do stredu zemegule. Magické mámenie lásky nevylučuje ani utrpenie, ani zradu, nevylučuje nič – ani rozchod, ani večnosť, ani nový začiatok. Nie je to prosíkanie o lásku, je to konštatovanie stavu citu, ktorý zostúpil na svoje dno a našiel tam nie zlomené srdce, ale zlomenú dušu. Preložníkovej poetika „pri jabloňovom strome“, ale aj na rázcestí, je volaním po rovnosti v láske.“

Nikoleta vlani adresovala oceneným na Literárnej Senici Ladislava Novomeského: „Aby sa nikdy nevzdávali svojich snov. Nikdy.“ Čo sa v jej živote zmenilo od vlaňajška?

Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri rozvoji literárnych talentov považujete za najvýznamnejšie?
- Pre každého z nás je iná súťaž významná pri rozvoji. Sami si volíme, čomu dovolíme, aby nás posunulo vpred – za mňa sú to všetky, ktoré to urobili. Aj LSLN.

Máte svoje krédo, obľúbenú myšlienku, ktorá Vám pomáha zvládať aj ťažké situácie?
- ,,To prejde...“

Ambícia po zavŕšení štúdií?
- Študujem odbor grafik digitálnych médií. Ak nebude iná možnosť, budem premýšľať, či využijem svoje znalosti z tohto odboru aj ďalej. Zatiaľ je mojim cieľom vysoká škola.

Aký je váš literárny sen?
- Robiť s jazykom to, čo robil Jimi Hendrix s gitarou alebo Freddie Mercury s hlasom.

Ako ste tohto roku pracovali na sebe, aby ste dosiahli v Literárnej Senici úspech?
- Žila som, aby som písala. Písala som, aby som prežila. Trpela som, aby som mohla písať. A písala, aby som netrpela, To stačí, nie?

Kniha, ktorá vás naposledy výnimočne oslovila?
- Goethe – Utrpenie mladého Werthera, zlomila mi srdce dvakrát počas čítania. A to je dosť.

Kto vám doteraz najviac pomohol pri rozvoji literárneho talentu?
- Život.

O čom sa dnes málo alebo nedostatočne hovorí (ale malo by)?
- O tichu.

Čo želáte rovesníkom, konkurentom alebo priateľom, ktorí sa na LSLN 2018 prišli podeliť o svoje skúsenosti?
- Robte čokoľvek, čo vás zachráni.