Deti a história Senice? Prečo nie?

V stredu 16. októbra 2019 sme úspešne zavŕšili stretnutia so žiakmi II. stupňa základných škôl pri makete historického námestia Senice.

V rámci cyklu Mosty k senickej minulosti im lektori Ján Peter a Ján Hromek trpezlivo približovali život v minulosti: „Teraz sa posadíme do rakety, ktorá nás prenesie v čase o 100, 200 i 600 rokov späť, aby sme spoznali, ako sa žilo v Senici v dobách minulých,“ otvárali stretnutia s mladými Seničanmi. Hovorilo sa o husitských výpravách, kryptách pod námestím, uväznenom J. M. Hurbanovi i o bojoch pri oslobodzovaní Senice. O vychýrených jarmokoch, varení piva a cukríkoch engliše. No i o tom, ako bezproblémové spolunažívanie katolíkov, evanjelikov a židov narušil vznik Slovenského štátu a ako tragicky sa podpísal pod osudy mnohých z nich. Keď spočítame všetkých zúčastnených, zaujímavé udalosti a historky zo života v starej Senici si počas 3 týždňov vypočulo viac ako 220 detí zo všetkých senických základných škôl! Mnohí – a neplatí to len pre deti –  boli prekvapení, čo všetko sa v Senici udialo, kto v Senici žil či pracoval, a aké stopy tu pre nás zanechali. Pretože aj keď to nie je zjavné na prvý pohľad, Senica má bohatú históriu, o ktorej sa oplatí niečo dozvedieť.

{os-gal-41}