Literárna historička Eva Fordinálová a básnik Pavol Stanislav Pius s desiatkou ďalších osobností kultúry prevzali Ceny Fra Angelica 2018

20. februára 2018 večer odovzdali v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca v Bratislave 12 osobnostiam z celého Slovenska Ceny Fra Angelica. Od roku 2002 ich udeľuje katolícka cirkev na Slovensku za rozvoj kresťanského umenia a kultúry k sviatku patróna umelcov – blahoslaveného Fra Angelica, talianskeho maliara a dominikánskeho kňaza (vlastným menom Giovanni z Fiesole), ktorý zomrel roku 1455.

Ocenenie popredným umelcom, vedcom a teoretikom odovzdali predseda Rady pre vedu, kultúru a vzdelanie pri Konferencii biskupov Slovenska (KBS), ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov Slovenskej republiky Monsignor František Rábek, spolu s bratislavským arcibiskupom a predsedom KBS Stanislavom Zvolenským. Prítomný bol i apoštolský nuncius na Slovensku Giacomo Guido Ottonello, ktorý popoludní v Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave celebroval svätú omšu. Na slávnosti sa zúčastnili aj ďalší významní predstavitelia cirkvi, kultúry, umenia, vedy, vysokých škôl, priatelia, príbuzní a priaznivci ocenených osobností. Hudobným programom ju obohatil súbor Musica aeterna s umeleckým vedúcim Petrom Zajíčkom.
Udeľovanie cien moderoval herec a vysokoškolský pedagóg Štefan Bučko, prínosy osobností dokumentovali tiež veľkoplošnou prezentáciou fotografií o ich živote a diele.
V oblasti slovesného umenia ceny získali herec Ján Galovič, literárna vedkyňa, poetka a vysokoškolská profesorka Eva Fordinálová (rodáčka z Borského Mikuláša žijúca v Skalici) a básnik, dramatik, textár, autor literatúry pre deti a mládež Daniel Hevier.
Za prínos do oblasti výtvarného umenia ceny udelili historikovi umenia, súdnemu znalcovi pre výtvarné umenie a pedagógovi Mariánovi Kvasničkovi, Jánovi Lukáčovi (1958-2015) in memoriam a keramickej výtvarníčke Ivett Axamitovej.
V oblasti hudobného umenia prevzali ceny Fra Angelica Peter Reiffers (vedúci odboru Cirkevnej hudby na Štátnom konzervatóriu v Bratislave), Viliam Hafner – lekár a organizátor Cíferských hudobných jarí, a muzikologička, organistka a dramaturgička Viera Lukáčová – Donovalová.
V mimoriadnej kategórii ocenili rodáka z Nemčinian, v Senici žijúceho básnika Pavla Stanislava Piusa, sochára a medailéra Mariána Polonského, rodáka z Hubiny pri Piešťanoch pri príležitosti životného jubilea 75 rokov, a kňaza Jozefa Tomagu, rodáka z Gelnice - správcu farnosti Okoličné v srdci Liptova s jedným z najvýznamnejších neskorogotických chrámov na Slovensku.
Za všetkých ocenených poďakoval za ceny Fra Angelica básnik Daniel Hevier, ktorý charakterizujúc poslanie umenia a kultúry vyjadril zároveň osobné pocity tvorcu: „Dostali sme od Boha talenty, vlohy, predpoklady, nadania, schopnosti, ktoré nám boli zverené pre iných. Zázrak tvorenia je fascinujúci v tom, že ho rozdávaním pribúda, a že sa scvrkáva vtedy, keď ho chceme uchovať iba pre seba. Slovo či tón hudby alebo spevu vypustený z úst alebo spod prstov opúšťa svojho tvorcu, aby sa vzopäl voči ničote, aby sa postavil proti prázdnote a s chabou nádejou na prežitie pocítil závrat znovuzrodenia v čitateľovi, divákovi, prijímateľovi umeleckého činu. Farba, tvar, objem výtvarného diela zaberie svojou hmotou najprv fyzický priestor, aby vzápätí vstúpil do nepomerne rozľahlejšieho priestoru ľudskej mysle a srdca.“
Oceneným za rozvoj kresťanského umenia a kultúry na Slovensku aj menom knihovníkov a čitateľov Záhorskej knižnice v Senici srdečne blahoželáme.

{gallery}20180222_angelica{/gallery}