O ľudáckom režime s Marínou Zavackou

O ľudáckom režime s Marínou Zavackou

Utorok 3. marca 2020 patril stretnutiu s autorkou Marínou Zavackou. Ľudácka prevýchova, jedna z nominovaných kníh v súťaži Kniha Záhoria 2018, hovorí o 2 mesiacoch zo života Márie Janšákovej, rodáčky z Dojča, manželky Štefana Janšáka.

Po nástupe ľudáckeho režimu ju uväznili v ilavskej pevnosti pre nepriateľov režimu. Z akého dôvodu? Nikto nevedel. Po prepustení sa rozhodla z prežitej traumy vypísať. Jej zápisky pod názvom Cela 20 vyšli krátko po II. svetovej vojne a upadli do zabudnutia. Marína Zavacká sa k nim dostala – ako to často býva – náhodou. Pretože profesijne pracuje ako historička SAV a zaoberá sa práve dejinami propagandy a budovania politických lojalít v nedemokratických režimoch 20. storočia, zasadila spomienky Márie Janšákovej do kontextu doby a doplnila o bohatý fotografický materiál. Vznikla pôsobivá kniha nielen o 2 mesiacoch zo života jednej ženy, ale najmä aj o dobe a jej vplyve na život ľudí. 

Beseda o Ľudáckej prevýchove priniesla náročnú tému plnú podnetov na premýšľanie, no zároveň podanú zrozumiteľne i pre nás. Veríme, že stretnutie s Marínou Zavackou nebolo posledné – už dnes môžeme prisľúbiť ďalšiu besedu na tému súvisiacu s našou históriu, a napriek tomu výsostne súčasnou.

 {os-gal-59}

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.