Odovzdaním diplomov a cien vrcholil XXIX. ročník celoštátnej autorskej súťaže LITERÁRNA SENICA LADISLAVA NOVOMESKÉHO 2015

Do XXIX. ročníka celoštátnej autorskej súťaže Literárna Senica Ladislava Novomeského  (LSLN) 2015 organizátorom do Záhorskej knižnice v Senici prišlo od 203 autorov 474 súťažných prác, ktoré posúdila odborná porota s básnikmi, spisovateľmi, publicistami a literárnymi kritikmi v zložení – predseda Marián Grupač a členovia Dana Podracká a Radoslav Matejov. Dnes predpoludním  (od 10. hodiny) na rozborovom seminári ocenených autorov s porotou v Záhorskej knižnici v Senici diskutovali o miere talentu súťažiacich a šanciach, ako ho naďalej rozvíjať.
Popoludní (od 14.30 hod.) v neskorobarokovom kaštieli postavenom roku 1760 podľa projektu F.A. Hillebranta, v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, slávnostne odovzdajú diplomy a ceny najlepším v poézii a próze v troch vekových kategóriách,
Hlavnú cenu za poéziu na LSLN 2015, na počesť básnika Ladislava Novomeského (1904-1976), ako cenu predsedu Trnavského samosprávneho kraja  Tibora Mikuša získal 25-ročný Matej Kubriczký z Boroviec pri Piešťanoch, pracujúci  na slovensku vo švajčiarskej spoločnosti - druhej najväčšej zaisťovni na svete s 11-tisíc zamestnancami v 25 krajinách (poisťovanie poisťovní). Najvyššie ocenenie za prózu, udeľované v Senici ako Cena Literárneho informačného centra, získal po prvý raz za krátku dramatickú tvorbu Michal Baláž z Humenného, 29-ročný doktorand a pedagóg (odbor hraná réžia) na Filmovej a televíznej fakulte Vysokej školy múzických umení. V hodnotení literárneho kritika Radoslava Matejova na jeho adresu zaznelo okrem iného: „Autor je úplne suverénny. Jeho divadelné hry majú víziu a prezrádzajú dobrú divadelnú, situačnú predstavivosť tvorcu...“
Súčasťou slávnostného programu boli aj vystúpenia mladých slovenských literárnych vedcov (Jana Sivičeková a Lukáš Perný) o  stále „aktuálnom odkaze básnika Ladislava Novomeského pre budúcnosť nového sveta“.
Literárna Senica Ladislava Novomeského si vzala do vienka – pomáhať pri rozvoji literárnych talentov u detí a mládeže rôzneho veku  (počnúc 10-ročnými) a u ľudí rôznych profesií s ambíciou – poéziou, prózou a krátkymi dramatickými útvarmi osloviť aj iných. Zároveň je mostom medzi čitateľmi, knihovníkmi, knižnicami i školami a tvorcami literatúry.
Celoslovenskú autorskú súťaž LSLN 2015 spoločne zorganizovali Trnavský samosprávny kraj, Záhorská knižnica Senica, Mesto Senica, Spoločnosť Ladislava Novomeského Bratislava, Národné osvetové centrum Bratislava, Literárne informačné centrum Bratislava, Spolok slovenských spisovateľov Bratislava a Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici.
Z XXIX. ročníka celoštátnej autorskej súťaže LSLN vydala Záhorská knižnica  (ZK) v Senici  Bulletin víťazných prác. Ako na slávnostnom vyhodnotení avizovala jej riaditeľka Katarína Soukupová, ak sponzori, podporovatelia a spoluorganizátori spoja svoje sily a prostriedky opäť na pomoc a podporu pri rozvoji literárnych talentov, tak aj XXX. ročník celoštátnej autorskej súťaže Literárna Senica L. N. 2016 sa uskutoční v tradičnom termíne, v prvý štvrtok decembra – 1. decembra 2016. Stane sa tak i na počesť 40. výročia úmrtia básnika L. Novomeského.
Výsledky XXIX. ročníka LSLN 2015 a ceny odovzdali v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici, kde je od včera nainštalovaná (až do 24. januára 2016) výstava „ŠTEFAN KOMORNÝ FOTOGRAFIE“. Predstavuje tvorbu skalického rodáka žijúceho v Gbeloch, docenta Štefana Komorného z Televíznej a filmovej fakulty Vysokej školy múzických umení v Bratislave. Vystavujúci fotograf bol napríklad spolu s terajším bratislavským biskupom Jozefom Haľkom spoluautorom fotografickej časti výpravnej monografie „DÓM“ o najvýznamnejšej gotickej katedrále v Bratislave – Dóme Svätého Martina, ktorá sa stala Knihou roka 2010 na Slovensku.

Ocenení autori

POÉZIA

Hlavná cena
Cena predsedu Trnavského samosprávneho kraja