Prekladateľ Jozef Bánsky z Kunova zahynul pri leteckom nešťastí pred 60 rokmi

18. januára 2016 uplynulo 60 rokov odvtedy, ako pri páde lietadla zomrel náš rodák - prekladateľ, bibliograf a slavista Jozef Bánsky, ktorý sa narodil 31. decembra 1919 v Kunove, miestnej časti Senice. 37-ročný zahynul pri leteckom nešťastí v Levočských vrchoch nad obcou Torysky 18. januára 1956. Krutý osud zasiahol do životov obetí počas služobnej cesty z Bratislavy do Košíc. Pri nepriazni počasia košické letisko neprijímalo, a tak pilot lietadla DC3 Dakota spoločnosti ČSA mal pristáť na letisku v Poprade. Nepodarilo sa. Pri tragickom páde z celého osadenstva lietadla bolo 22 obetí. Iba štyria z vtedajších cestujúcich prežili. Prekladateľ Jozef Bánsky leží na senickom cintoríne a sklený smerník, orientujúci nás medzi hrobmi významných osobností Senice nás naviguje k číslo 1, kde Jozef Bánsky – bibliograf a prekladateľ sní už svoj večný sen.

Vo fotogalérii k tomuto nešťastnému jubileu o pretrhnutej životnej púti a prekazenej literárno-vedeckej kariére pripájame aj fotografie z roku 2006, keď spomienka na osobnosť Jozefa Bánskeho bola prvou zo seriálu spomienkových osláv v roku 750. výročia prvej písomnej zmienky o Senici. A medzi fotografie pripomínajúce  prekladateľovo dielo sme zaradili aj tie z novembra 2005. V Poľskom kultúrnom stredisku v Bratislave vtedy uviedli do života  reedíciu Bánskeho prekladov Adama Mickiewicza (1798-1856) Balady a romance, ktorá vyšla vo vydavateľstve Ex Tempore pri 150. výročí narodenia veľkého poľského básnika, dramatika a publicistu. Pri jej prezentácii  nášho prekladateľa Jozefa Bánskeho charakterizovali ako „Slováka so srdcom Poliaka.“ Boli pri tom osobnosti z Poľska i zo Slovenska. Medzi nimi i Seničan Ivan Panenka - vydavateľ a básnik Ľubomír Feldek, ktorý časť detstva prežil v Senici. Prítomná bola i jedna z dvoch prekladateľových dcér - Katarína.
K leteckému nešťastiu pripomeňme, že okolnosti pádu lietadla DC 3 Dakota spoločnosti ČSA boli i propagandisticky zneužité. Prezentovali ich aj ako haváriu po kolízii s balónom s propagandistickými letákmi zo Západu, čo nebolo potvrdené. Tragédia nám zachovala aj inú spomienku na osobnosť Jozefa Bánskeho. Podľa zachovaných svedectiev práve životné teplo, unikajúce z tela zraneného prekladateľa  pomohlo prežiť jeho kolegyni. Chránil ju vlastným telom, kým sa k spadnutému lietadlu pri hmle a krutej zime v ťažko prístupnom horskom teréne bývalého vojenského priestoru až po 12 hodinách  dostali záchranári. Tragédia sa stala okolo tretej popoludní a pomoc prišla o pol štvrtej ráno. Na vrchu Škapová v Levočských vrchoch obete leteckého nešťastia - štvorčlennú posádku a 18 cestujúcich, ktorí haváriu neprežili, pripomína pamätná tabuľa asi 60 metrov pod vrcholom kopca.
Zo životopisných údajov spomeniem, že Jozef Bánsky meštiansku školu navštevoval v Senici, študoval na gymnáziu v Trnave, na univerzitách v Bratislave, Halle, Wittenbergu a vo Viedni. Absolvoval študijné pobyty v Krakove i v Belehrade. Pracoval v Univerzitnej knižnici v Bratislave, externe učil na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského. Bol tajomníkom Zväzu slovenských knihovníkov. Zaujímali ho vzťahy medzi slovanskými literatúrami. Prekladal z poľštiny, francúzštiny a nemčiny. Písal do odbornej tlače a publikoval i vlastnú poéziu. Zhodnotil Mickiewiczovo dielo z nových aspektov. A za svoj nedlhý život zostavil aj pre školy výbery z diela Alexandra Sergejeviča Puškina (1799-1837) a Pavla Országha Hviezdoslava (1849-1921). Osobnosť bibliografa a prekladateľa patrí medzi našich najvýznamnejších rodákov, ktorí Senicu spájajú s nielen slovenskou, ale aj s poľskou a európskou literatúrou.

{gallery}20160125_bansky{/gallery}