Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Dominika Chrastová

próza - II. kategória - 3. miesto

Dominika Chrastová má 17 rokov, je z Kysuckého Nového Mesta, kde aj navštevuje Základnú umeleckú školu. Najväčšiu hodnotu majú pre ňu „úspechy, ktoré prichádzajú nečakane, rodia sa len z akéhosi pokusu či chuti zapojiť sa. Snaha sa však zúročuje, ako mi to potvrdila aj výhra v súťaži Staň sa vedeckým novinárom. Podobne ma potešilo aj 3. miesto za scenár v súťaži Dramaticky mladí a prekvapená som bola aj z minuloročných druhých miest v súťažiach Jurinova jeseň a Petržalské súzvuky Ferka Urbánka.“

Momentálne študuje na gymnáziu. Odtiaľ by rada išla na žurnalistiku, lebo vie, že sa chce živiť slovom. „Myslím, že pre každého študenta je dôležité nájsť si aktivity a záujmy mimo školy. Práve tie sú smerodajné pre budúcnosť a hlavne výber povolania. Navyše nás môžu doviesť aj k takým príležitostiam, akou je táto súťaž.“

Ktoré literárne súťaže na Slovensku pri vyhľadávaní, podpore a rozvoji literárnych talentov považuješ za najvýznamnejšie?
„Pre každého začínajúceho autora majú najväčšiu hodnotu súťaže, ktorých vyhodnotenie trvá viac dní, resp. konajú sa počas nich aj rozborové semináre jednotlivých prác. Účastníci majú príležitosť navzájom sa spoznať, porovnať svoju tvorbu, postrehy... Takto  je to zorganizované napríklad v Medziriadkoch a ani Literárna Senica nie je výnimkou.“

Na ktorých súťažiach si bola úspešnou tohto roku?
„Odkaz Karolíny Brüstleovej - 1. miesto, Slovo o obraze Galandovcov - 1. miesto, Staň sa vedeckým novinárom – 1.miesto, Paulinyho Turiec – 2.miesto,O cenu Slovenského učeného tovarišstva - 2. miesto, Petržalské súzvuky Ferka Urbánka - 3. miesto, Literárna Ilava - 3. miesto, Poetická Ľubovňa - 3. miesto, Dramaticky mladí - 3. miesto, Štúrovo pero - 3. miesto, Jurinova jeseň - Čestné uznanie, Účasť v medzinárodnej súťaži Literary Award for Young Writers.“

Odkedy sa venuješ literatúre autorsky?
„To, že som sa začala venovať písaniu zariadili viac-menej okolnosti. Pamätám si, ako nám v siedmom ročníku na základnej škole slovenčinárka zadala úlohu napísať do projektu báseň. Mala mať dve strofy. Ja som sa dokázala zastaviť až po piatej. Neskôr som v ZUŠ-ke presedlala na poviedky, a tým sa venujem dodnes.“

Čo pre teba znamená laureátstvo v tohtoročnej súťaži LSLN 2015?
„Znamená pre mňa príjemné potešenie uprostred chaotického mesiaca. A som z neho nadšená o to viac, že mám na okolie Senice nezabudnuteľné spomienky.“

Máš literárne vzory?
„Nemám ako literárny vzor konkrétneho autora. Každá knižka, čo si prečítam mi niečo dá, a to isté platí aj o prácach iných autorov v mojom veku. Zvyknem ich čítať v internetových zborníkoch a pri niektorých naozaj nevychádzam z údivu, odkiaľ sa taký originálny nápad a štýl písania mohol vziať.“

Keby si sa mohla v Senici stretnúť s niekým z renomovaných literátov podľa tvojho výberu, kto by to bol?
„Ak by som sa mohla stretnúť s niektorým renomovaným slovenským spisovateľom, bol by to pravdepodobne Dominik Dán. Dôvod? Patrí medzi menšinu, čo by sa knihami naozaj uživila a navyše sa mi páči jeho krstné meno :-)“

Máš svoje krédo, obľúbenú zásadu či myšlienku, ktorá ti v živote pomáha?
„Kde je vôľa, tam je cesta. Raz som tak nazvala aj jednu zo svojich poviedok.“

Skús sa nám predstaviť ako literárny talent (alebo človek s ambíciou v literatúre veľa dosiahnuť) vtipne použitím slov začínajúcich sa hláskami tvojho mena.
„DOMINIKA CHRASTOVA = Dramaťáčka oplývajúca myšlienkami, intuíciou, nevyhasínajúcou inšpiráciou, ktorá akosi ch(r)ápe rozmanitosť a systém tvorenia ojedinelých viet, atď.“

Ako si tohto roku pracovala na sebe, aby si dosiahla na Literárnej Senici úspech?
„Úspech nie je mojím primárnym cieľom. Hlavné je pre mňa venovať sa niečomu popri škole. So snahou prichádza aj zlepšenie. Môj postup vyzerá nejako takto: Písanie –> káva –> ponocovanie –> prijatie kritiky –>  prepisovanie –> ponocovanie –> spokojnosť.“

Koho najradšej čítaš?
„Najradšej čítam Johna Greena a Nicholasa Sparksa. Nevyhľadávam love stories, ale nečakané konce, ktorých u týchto autorov nie je núdza. Dlho však budem spomínať aj na nedávno dočítanú knihu My deti zo stanice Zoo.“

O čie rady si sa doteraz najčastejšie opierala pri svojom literárnom raste?
„Ani zďaleka by som nemala toľko úspechov bez bystrých postrehov Mgr. Anny Vlčkovej, ktorú zbožňuje každý žiak jej literárno-dramatického odboru v ZUŠ.“

Aká by mohla byť tvoja literárna vizitka (navštívenka), charakterizujúc samu seba v rozsahu Tuctových 12, ale pritom „netuctových“ slov?
„Ráno neprebuditeľná, poobede zmorená, podvečer sa rozbiehajúca, o polnoci nezastaviteľná – syndróm: spisovateľka.“

Ak chceš, vyjadri sa literárne aj k najdiskutovanejšej téme tohto roka - utečenci (v rozsahu 8 slov, pričom sa budú začínať hláskami slova U-,T-,E-,Č-,E-,N-,C-,I-).
„Už Treba Eliminovať Človečí Expresívny Názor Cudzinci = Invaders.“

Ak už zbieraš námet na  tvoju prvú knihu, o čom bude?
„Hovorí sa, píš o tom, čo poznáš. Mať 17 a dospievať nie je nič výnimočné, ale keď to podám originálnym spôsobom, čitateľov by to mohlo zaujať raz-dva. Možno spíšem svoje terajšie postrehy a vydám ich, keď budem staršia.“