Rozhovory s ocenenými autormi Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015 - Emília Filipová

poézia - III. kategória - čestné uznanie

Emília Filipová, pracovala ako učiteľka, býva v obci Svätý Peter a svojím vekom 86 rokov je tohto roku najstaršou ocenenou účastníčkou Literárnej Senice Ladislava Novomeského 2015. Nebola členkou žiadneho literárneho klubu, ale keď bývala a učila v Rajci, mávali v Žiline raz do roka súťaže tzv. ZUČ (záujmovo-umeleckej činnosti), na ktorých sa s poéziou pravidelne úspešne zúčastňovala. „Intenzívne písať som začala až po presťahovaní do Rajca v roku 1965. Niekoľkokrát som mala uverejnené básne v novinách a časopisoch. Keď som mala 82 rokov, synovia ma naučili pracovať s počítačom, tak som objavila stránku o Literárnych súťažiach. Od roku 2013 som sa začala do nich zapájať. V roku 2013 som získala 9 oceneni a v 2014-tom, tiež 9.“

V hodnotení poroty k pridelenému čestnému uznaniu je okrem iného zapísané: „Emília Filipová (Svätý Peter) Šesť básní Cesty, Bez obzretia, Jarné impresie, Nemocničná, Keď zomrú kvety, A to je všetko? sú pamäťou 86-ročnej poetky, hľadajúcej kozmický princíp jestvovania.“

Ktoré ocenenia vás doteraz najviac potešili?
„Najviac si cením diplomy z LS Chalupkovo Brezno, ktorej som sa s poéziou zúčastnila v roku 1979, keď som dostala Diplom za literárnu tvorbu a o rok neskôr v r. 1980 som taktiež v Brezne získala Diplom 1. miesto za literárnu tvorbu. Dostala som ako odmenu reprodukciu obrazu Van Gogha Slnečnice a pamätnú medailu. Neskôr, už na dôchodku som sa zúčastnila súťaže vo Zvolene, kde som taktiež získala ocenenie.“

Ako to bolo s rozvojom vášho literárneho koníčka?
„V osemdesiatich dvoch rokoch som začala pracovať na počítači a tak som objavila LS v rôznych mestách a začala som posielať svoju poéziu do  súťaží a takto sa zabávam už 3 roky, od r. 2013, pretože sa mi darí a to ma posúva ďalej. Píšem dosiaľ, ale už pomenej. Ako prvú som zažila Ilavu, preto na to rada spomínam, ale dobre bolo aj v Bratislave, Púchove,v Mikuláši odkiaľ mám 2 Zborníky po 10 svojich básní na druhom mieste medzi najlepšími prácami. Vlastne páčilo sa mi všade, bolo vždy všetko dôstojne pripravené. Dohromady mám asi 32 diplomov, ale asi na šiestich vyhodnoteniach som sa nezúčastnila.“

Spomeňme vaše úspechy z roku 2015?
„7. 3. Stará Ľubovňa  - čestné uznanie, 20.3. Poetický Púchov - 1. miesto, 24.4. Odkaz Kateríny Brustleovej Podhorie - 2. miesto, 25. 4. Literárny klub POEMA Horné Srnie - cena starostu obce, marec Aktivity sever Pezinok - 1. miesto, 14. 5.  Klub Bernolák Trnava - 3. miesto, 18. 6. CVČ Ilava - 1. miesto, 6. 7. Krídla Ivana Laučíka Liptovský Mikuláš - 1. miesto, 8. 9. O dúhovú lampu Žilina - 2. miesto, 20.9. Jurinova jeseň - zborník a čestné uznanie, 27.11  Gerbócova Snina - čestné uznanie, 3. 12. Literárna Senica LN - čestné uznanie.“

Máte literárne vzory?
„Nejaké špeciálne vzory nemám, rada som si prečítala básničky Haľamovej, Podjavorinskej, cením si Rúfusa, Mihálika, ale najmä Válka. Najnovšia poézia mladých mi nič nehovorí. Pri nej mám pocit, že neviem, o čo ide, a človek by mal pri čítaní básne niečo cítiť? Tak isto nerozumiem moderným maliarom. Ale je to asi tým, že som sa narodila začiatkom minulého storočia (no nie celkom!).“

Máte životné krédo?
„Isť tvrdo a nekompromisne za svojim cieľom, za svojim životným snom. Pri každom páde sa rýchlo pozbierať, vstať a ísť ďalej. Z každej aj ťažkej situácie nájsť východisko , ale hlavne "vidieť vždy pohár POLOPLNÝ. "

Máte doteraz nesplnený literárny sen?
„Môj literárny sen? Ten je asi nesplniteľný. Vidieť ešte v tomto živote svoju zbierku básní, ale cez normálne vydavateľstvo, aby bola dostupná v predaji a nielen vydaná v dohodnutom počte kusov pre seba.“

Ako by ste sa nám predstavili vašou literárnou vizitkou odvodenou pomocou hlások vášho mena?
„EMÍLIA FILIPOVÁ. EMÍLIA MÁŠ INAK LEN ISTÚ AMBÍCIU FABRIKOVAŤ INÉ LEPORELÁ IDÚCE PO OSOBITÝCH VERŠOCH ALEGÓRIÍ.“

A ešte inak povedané – kto je Emília Filipová?
„Som poetka ukrytá v tieni neznáma, snažím sa zachytiť vesmírnu energiu a pretaviť ju do veršov.“

Ako ste pracovali na sebe pre dosiahnutie tohtoročných literárnych úspechov?
„Pracujem na sebe tým,že píšem aj v tomto veku, čo mi robí už určité problémy, ale núti ma myslieť. Taktiež pomáha práca s počítačom, ale najmä vôľa nepoddávať sa.“

Čo rada čítate?
„Knihy mám radšej ako televíziu. Čítam veľa kníh, knihy si požičiavam hlavne z knižnice, ale aj kupujeme a tiež od rodiny. Ročne prečítam aj viac ako 50 kníh. Najradšej mám tematiku z lekárskeho prostredia, knihy o vzťahoch (nie sladké romantické), aj dobré detektívky. Momentálne ma zaujala (a práve ju čítam) kniha od Alaina Thieryho Chirurgička, kde je spojené jedno i druhé a zaujímavo podané.“

Ako by ste sa „pohrali“ s hláskami slova UTEČENCI, aby ste sa vyjadrili k najdiskutovanejšej téme roku 2015?
„UTEČENCI. UŽ TU EVIDENTNE ČAKAJÚ EŠTE NEUBYTOVANÍ CESTUJÚCI IMIGRANTI.“

Čo želáte iným úspešným účastníkom LSLN 2015?
„Samozrejme, že by som im priala úspech - celkom úprimne, aj keď by ma skryte bolelo, ak by som ja nič nezískala.“