Slovenský hodváb stál za rozvojom Senice

20. novembra 2019 sme privítali Jána Petra a Jána Hromeka. Známi amatérski historici zostali verní svojmu hlbokému záujmu o Senicu a prišli do Záhorskej knižnice porozprávať o Slovenskom hodvábe – o jeho histórii a vývoji, o tom, akú nezmazateľnú stopu zanechal v Senici a jej obyvateľoch.

Slovenský hodváb nebola len továreň na výrobu umelého vlákna. Zamestnávala tisíce pracovníkov a stála za rozvojom celého mesta. Aj na prvý pohľad nesúvisiace oblasti a aktivity boli so Slovenským hodvábom úzko prepojené a vďačia mu za svoj vznik a rozvoj. Príkladom môže byť amatérske divadlo, film, fotografia či dychová hudba, ale aj futbal. Práve SH vybudoval viaceré športoviská, ktoré Seničania využívajú až do dnešných dní. V závere stretnutia Ján Peter a Ján Hromek podpísali záujemcom svoju novú publikáciu Lesk a mat hodvábu, ktorá podrobne mapuje SH a jeho históriu.

Podujatie sme organizovali v rámci cyklu Mosty k senickej minulosti.

{os-gal-56}