Spomienka na Jozefa Bánskeho – oslava života umením

Spomienka na Jozefa Bánskeho – oslava života umením

V piatok 8. novembra 2019 sme si v Záhorskej galérii Jána Mudrocha prostredníctvom veršov pripomenuli 100. výročie narodenia Jozefa Bánskeho.

Človeka, ktorý tu kedysi medzi nami žil, miloval svoj rodný kraj a dôstojne reprezentoval neopakovateľné Záhorie; rodáka z Kunova, ktorý za sebou zanechal výraznú stopu v oblasti literárnej vedy, bibliografie a prekladateľstva. A to i napriek tomu, že mu nebol dopriaty dlhý život – zomrel spolu so svojimi 4 kolegami v roku 1956 pri leteckej havárii cestou na konferenciu bibliografov do Košíc. Literárno-hudobné pásmo poctili svojou návštevou viacerí významní hostia: obe dcéry Jozefa Bánskeho Katarína Bánska a Mária Egea, župan TTSK Jozef Viskupič, riaditeľ Poľského inštitútu Jacek Gajewski, primátor mesta Senica Martin Džačovský so svojím zástupcom Filipom Lackovičom a delegáciou z družobného mesta Pultusk na čele s primátorom  Wojciechom Gregorczykom. Prítomným sa prihovorili i Jozef Trgiňa, bývalý riaditeľ Univerzitnej knižnice v Bratislave a básnik Teodor Križka.

Potom už dostalo priestor umenie. Jozef Šimonovič predniesol výber z literárnej tvorby Jozefa Bánskeho zameraný predovšetkým na prvotiny z mladosti, kedy bola jeho citlivá duša najviac spätá so záhorským krajom. Básne sprostredkovali pocity, myšlienky i túžby mladého Jozefa Bánskeho. Hovorili najmä o jeho vzťahoch: k rodnému kraju, otcovi, k priateľom i k múze zo študentských čias Elze Čeppanovej. V závere odzneli aj preklady diel poľských autorov. Okrem Jozefa Šimonoviča ich predniesla Júlia Kičurová, študentka II. ročníka stredoeurópskych štúdii a poľštiny na Univerzite Komenského v Bratislave. Poézia podporená hudobnými vstupmi Ľuboša Hašana a Anny Hašanovej si vyslúžila potlesk zaplnenej Záhorskej galérie Jána Mudrocha a ukázala, že i spomienkové podujatie môže byť atraktívne a obohacujúce, a zároveň pôsobiť príjemne ľudsky.  

Organizátorom podujatia bola Záhorská knižnica Senica, spolupodieľala sa Záhorská galéria Jána Mudrocha Senica.

{os-gal-46}

Foto: Ravando Mexa

#newsletter

Chcete vedieť viac?

Prihláste sa na odber newslettra...

#pomoc

Neviete si rady?

Ako si predĺžim výpožičnú dobu požičaných kníh?

Kliknite na odkaz online katalógu alebo otvorte webovú stránku sezk.dawinci.sk a prihláste sa do vášho konta nasledovne:

Vpravo hore kliknite na “Prihlásiť sa”:

Číslo preukazu: číslo čiarového kódu na zadnej strane vášho preukazu.

Heslo: vaše priezvisko s diakritikou.

(Napríklad: Jozef Mrkvička bude mať heslo “Mrkvička”.).

Po prihlásení uvidíte zoznam vypožičaných kníh. Na ľavej strane označte tie, ktoré si želáte predĺžiť a následne kliknite na modré tlačidlo “Predĺžiť tituly”.

Ak výpožičku nie je možné z nejakého dôvodu predĺžiť, kontaktujte nás alebo sa zastavte osobne.

Môžem si rezervovať konkrétnu knihu?

Po prihlásení sa do svojho konta v online katalógu (alebo prostredníctvom webstránky sezk.dawinci.sk) si cez “vyhľadávanie” nájdete konkrétnu knihu. Online katalóg vás informuje, či je daná kniha “voľná” alebo “obsadená” a na základe toho si môžete obsadenú knihu jedným kliknutím rezervovať. V prípade, že je voľná, si ju rovnakým spôsobom môžete objednať.

Rezervovať knihu je takisto možné e-mailom (kniznica@zahorskakniznica.eu) alebo telefonicky do príslušného oddelenia. Ak je kniha dostupná, knihovníci vám ju odložia. Ak ju má požičaný iný čitateľ, budeme vás prostredníctvom e-mailu informovať o jej dostupnosti.

Ako zistím, či máte vo fonde konkrétnu knihu?

V hornej časti našej webovej stránky kliknite na Katalógy/Periodiká a následne na online katalóg (môžete použiť i webstránku sezk.dawinci.sk). Do vyhľadávacieho poľa napíšte autora alebo názov publikácie a kliknite na ikonu lupy. V zázname zobrazených kníh je uvedené, či je v danej chvíli dostupná alebo požičaná.

Ako sa dozviem, že uplynula výpožičná doba?

Ak ste do svojej prihlášky uviedli e-mailový kontakt, knižnično-informačný systém DAWINCI vás automaticky 3 dni pred uplynutím výpožičnej doby e-mailom upozorní na to, že ju onedlho prekročíte.