V Kútoch si uctili regionálneho historika, pedagóga, amatérskeho archológa Jozefa Mikuša

V nedeľu 1. októbra 2017 sme si v Kútoch pripomenuli 20. výročie úmrtia regionálneho historika, stredoškolského pedagóga a spoluzakladateľa osláv svätého Gorazda u nás, Jozefa Mikuša (1934-1997). Stalo sa tak svätou omšou vo Farskom kostole svätého Jozefa, in memoriam osobnosti udelili Medailu predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša, a na dome, kde žil, mu odhalili pamätnú tabuľu.

Svätú omšu celebroval tamojší rímskokatolícky farár František Moško. Prínos Jozefa Mikuša vyzdvihol prečítaním výstižného listu od svojho predchodcu, kňaza Ireneja Ciuttiho (pôsobil v Kútoch, teraz  je farárom v obci Hrachovište). Jozef Mikuš bol tiež publicistom, amatérskym archeológom, kultúrno-výchovným dejateľom, i oživovateľom činnosti Matice slovenskej v Kútoch. Jeho články nájde čitateľ aj na stránkach vlastivedného časopisu Záhorského múzea v Skalici – Záhorie.
Pri dome, kde Jozefovi Mikušovi odhalili pamätnú tabuľu, báseň od Milana Rúfusa zarecitoval Miroslav Palkovič, zaspieval spevokol Schola Cantorum pod vedením Antónie Palkovičovej, v prítomnosti vdovy po pedagógovi, Genovévy Mikušovej s rodinou, prehovorili o osobnosti viacerí rečníci. Podujatie spoločne pripravili Matica slovenská, obec Kúty a tamojšia Rímskokatolícka fara.
Pavol Mihal za Maticu slovenskú podčiarkol, že spomienkou „vzdávame úctu človeku, ktorý celý svoj život zasvätil práci s mládežou, rozvíjal regionálnu históriu, vyhľadával zabudnuté osobnosti regiónu, a v prvom rade vychovával mladú generáciu.“ Prebúdzal v nej lásku k histórii, národným tradíciám a vzdelaniu. Tým  dielo Jozefa Mikuša inšpiruje aj súčasníkov. „Lebo iba vzdelaný národ môže budovať zdravú a silnú krajinu s demokratickými  princípmi, kde právo, morálka, česť, etika a viera sú na prvom mieste.“
Starosta obce Kúty Branislav Vávra pripomenul, že Jozef Mikuš bol nielen kútskym rodákom, ale aj držiteľom viacerých vyznamenaní a Čestným občanom obce Kúty. Riaditeľka Záhorskej knižnice v Senici Katarína Soukupová z poverenia trnavského župana Tibora Mikuša odovzdala Genovéve Mikušovej, vdove po osobnosti, in memoriam Pamätnú medailu predsedu TTSK Jozefovi Mikušovi „Za rozvoj kultúry a školstva v Trnavskom regióne“. Plastický prierez životom, dielom a odkazom J. Mikuša účastníkom spomienky predniesol jeho vnuk.
Pamätnú tabuľu, ktorú spoločne s vdovou G. Mikušovou odhalili starosta Branislav Vávra a Pavol Mihal, vysvätil kútsky farár František Moško.
Na podujatí v Kútoch sa zúčastnili  rodinní príslušníci a potomkovia osobnosti, pedagógovi bývalí žiaci, matičiari, priatelia histórie a archeológie zo širokého okolia i Kúťania, ktorí  J. Mikuša poznali osobne. Význam spomienky na človeka, ktorý nás opustil pred dvadsiatimi rokmi, veľavravne formuluje a podčiarkuje myšlienka z odhalenej pamätnej tabule: „Kto ducha národa prebúdza a ľudu slúži nezištne, toho pamiatka nikdy nezahynie.“ Záver podujatia umocnila hymnická pieseň „Kto za pravdu horí,“ čiže báseň Karola Kuzmányho(1806-1866), ktorú zhudobnil v Senici pôsobiaci rodák z Brezovej pod Bradlom, advokát a hudobný skladateľ Štefan Fajnor (1844-1909).

{gallery}20171002_mikus{/gallery}