75 rokov Kolónie v Senici bolo podnetom pre vydanie novej knihy „Fenomén KOLÓNIA“

Vo štvrtok 18. októbra 2018 podvečer si do Spoločenskej sály Mestského kultúrneho strediska v Senici našla cestu predovšetkým komunita „Kolonkárov“, ale aj Seničania z iných častí mesta a mnohí cezpoľní. Kolonkári sú obyvateľmi časti Senice – Kolónie, ktorú pre svojich zamestnancov dali postaviť vtedajší majitelia „hodvábky“ v rokoch 1942-1943.

„Fenomén Kolónie“ ako architektonicky jedinečného obytného súboru postaveného v susedstve fabriky (dnes už zaniknutého Slovenského hodvábu) sa stal témou novej knihy. Zostavila ju riaditeľka Záhorského osvetového strediska v Senici Ľubica Krištofová, pochádzajúca tiež z Kolónie. Podnetom k vzniku knihy sa stali pravidelné stretnutia Kolonkárov už od roku 2007, ich spomienky, albumy, archívy fotografií i lokálpatriotizmus. Zaznelo pri prezentácii procesu, ktorý vydanie knihy predchádzal. Fenomén Kolónia je aj jedným z najnovších prírastkov vo fonde Záhorskej knižnice v Senici. Na prezentácii jubilea senickej Kolónie sa zúčastnil aj poslanec Trnavského samosprávneho kraja Martin Džačovský.
Výstava, komentovaná prezentácia fotografií, procesu práce na knihe, spomienky pamätníkov, symbolické Pamätné listy mamičkám troch najmladších dievčeniec narodených do rodín v Kolónii, i vlastné piesne Viery Šustekovej a Petra Kavického žijúcich na Kolónii – to všetko spolu s úryvkami čítanými z novej knihy vytvorilo poldruhahodinovú mozaiku spomienok na minulosť a zamyslenia nad ďalším osudom tohto obytného pamiatkového súboru.
Žiaľ, architektonickú hodnotu Kolónie sa nedarí po 75 rokoch od jej vybudovania dostatočne chrániť pred nežiadúcimi zásahmi a úpravami. A tak sú tu v jej ochrane tiež aktuálne úlohy pre jej obyvateľov, mestskú samosprávu Senice a iných kompetentných. Pri premenách za trištvrte storočia sa vynárali pri prezentácii novej publikácie v Mestskom kultúrnom stredisku v Senici otázky, či si dostatočne vieme chrániť nielen duchovné, ale aj hmotné, v tomto prípade architektonické hodnoty.
Obsah knihy Fenomén Kolónia sa tak aspoň sčasti stal dokumentom, mapujúcim históriu Senice, ktorej podobu spoluvytvárala fabrika na výrobu viskózového a neskôr aj polyesterového hodvábu.

Text a foto: MILAN SOUKUP

{gallery}20181019_kolonia{/gallery}